В Президентството повече от три часа продължава заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС), свикан от държавния глава заради кризата в Украйна, предаде Агенция "Фокус".
Информация за становището, което КСНС подготвя, дойде единствено от лидера на "Атака" Волен Сидеров, който излезе от сградата на Президентството около 12:30 и даде изявление пред медиите.
От думите му стана ясно, че в проектостановището на КСНС пише, че България подкрепя санкции срещу Русия.
На заседанието политическите лидери на парламентарните партии правят опит да изработят обща позиция на България по кризата в Украйна.
Лидерът на БСП Сергей Станишев не присъства, защото е на визита в Аман по линия на задълженията си като председател на Партията на европейските социалисти. Замества го Янаки Стоилов.
Доклади изнасят премиерът Пламен Орешарски, директорът на Националната разузнавателна служба бригаден генерал Драгомир Димитров и директорът на службата "Военна информация" Веселин Иванов. Присъстват председатели на парламентарните групи, които миналата седмица не успяха да се обединят около единна позиция.
Около сградата на президентството има засилено полицейско присъствие.
След заседанието се очаква да стане ясно и дали е имало среща на представителите на парламентарните партии по темата за ЦИК.
Волен Сидеров напусна сградата на Президенството преди края на съвета за национална сигурност и обяви, че на КСНС имало "васално поведение спрямо американското посолство", предаде "Фокус".
"Видях тревожна атмосфера. Докладите бяха изключително казионни, тенденциозни, все едно написани от американското посолство", заяви той.
"Правят се едни констатации, обяснява се, че за България няма пряка военна или друга заплаха, анализира се Русия като вражебна страна. Едно разузнаване не би трябвало да си позволява да анализира такъв важен партньор като Русия като враждебна държава, това го има в доклада на Националната разузнавателна служба и в доклада на "Военна информация", каза още Волен Сидеров.
"Това е непрофесионално, говори за тенденциозност, американско влияние. Становището, което се предлага от екипа на президента, за мен е категорично неприемливо, разграничаваме се от него. В него се говори за военна агресия на Русия в Украйна, идиотско, тенденциозно твърдение, с което президентът цели да ни скара с Русия. Говори се за анексия след 70 години мир в Европа. Казах му на Плевнелиев да не става смешен с това твърдение", каза Сидеров.
"Има отричане на референдума в становището, има потвърждаване на санкциите, нещо, което е категорично неприемливо. Казах, че "Атака" не е съгласна, казах, че ако държавното ръководство го направи, това е груба грешка. Проектът на становище на КСНС, който се изготвя, е изключително вреден за България", смята лидерът на националистите.
Той обяви и че прогнозира "много силно народно движение в България за сваляне на това управление".
"Борисов, Местан, Янаки Стоилов не се изказаха, аз не чух тяхното мнение, не можах да разбера какво мислят - може да не мислят нищо. Много е тревожна липсата на мисъл, разум, позиция в нашето държавно ръководство", добави Сидеров.
Преди началото на КСНС на площада пред "Дондуков" 2 се събраха две групи
- протестиращи с искане за оставка на правителството и парламента. Те освиркаха пристигащите за съвета представители на властта. На площада имаше и поддръжници на "Атака", които издигнаха плакати "Санкциите срещу Русия са санкции срещу България”. Националистите настояват за признаване на референдума и спиране на намесата и санкциите от САЩ, НАТО и ЕС. Наложи се кордон от полицаи да раздели на две части протестите.
По-рано лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че на срещата ще постави и въпроса за Централната избирателна комисия. Миналата седмица ГЕРБ бяха лишени от зам.-председател в комисията, но пък имат един представител повече, за сметка на ДПС.
Призив за общо становище при президента по кризата в Украйна направи председателят на ДПС - Лютви Местан, а шефът на парламента - Михаил Миков, смята, че Народното събрание "не може да бъде тикано в тази посока".
Държавният глава Росен Плевнелиев, както и външният министър Кристиан Вигенин поддържат позицията на Европейския съюз и САЩ, които признават новата власт в Киев и осъждат анексирането на Крим към Руската федерация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!