122

„Пред българските медии бившият министър на отбраната Бойко Ноев направи редица заблуждаващи и фактически неверни твърдения за изтребителя „Грипен”, коментира Даниел Боестад, вицепрезидент в СААБ и ръководител за шведския изтребител в Централна и Източна Европа.

Това стана след като днес, по предложение на Цветан Цветанов от ГЕРБ парламентът създаде временна комисия, която да провери процедурата по избор на боен самолет за българската армия.

Бойко Борисов: Военнопромишленият комплекс може да ме свали от власт

Борисов слуша Радев: Без нови изтребители в армията

Ето между какви изтребители ще избира българската армия

От БСП определиха създаването на комисията като атака срещу президента Румен Радев, въпреки че името му не беше споменато никъде в предложението на ГЕРБ. Левицата намекна, че управляващите лобират за избора на американските Ф-16. От ГЕРБ пък отвърнаха с намеци, че от БСП подкрепят шведските самолети. Цената на поръчката за нов тип изтребители за българската армия, ако бъде направена такава, ще е около 1,5 млрд. лв.

Емил Христов от ГЕРБ беше избран за председател на комисията, а съпартиецът му Христо Гаджев за зам.-председател. Комисията ще заседава за срок от 2 месеца. Целта е да се проверят подозренията оповестени вчера от Цветанов, който е председател на парламентарната група ГЕРБ, че президентът е упражнил натиск за избора на шведската компания СААБ, при поръчката на изтребители за българската армия.

От шведската компания завиха, че са научили от публикации в медиите за комисията за проучване изпълнението на процедурата по избор на нов тип боен самолет, стартирана от министър-председателя Бойко Борисов през 2016 г.

Според Боестад изтребителят „Грипен” (Gripen C/D) на е най-модерният боен самолет, който е на въоръжение днес.

„Не е вярно, че производството на Gripen C/D ще спре. СААБ има производствен капацитет да отговори на търсенето на клиентите както за Gripen C/D, така и за Gripen E”, подчертава Боестад.

В момента компанията произвежда нови изтребители Gripen E за военновъздушните сили на Швеция и Бразилия и ще произведе нови изтребители Gripen C/D за многото държави в Европа, Азия, Латинска Америка и Африка, които активно разглеждат бойния самолет.

„В действителност, интересът към Gripen никога не е бил толкова голям”, посочва Боестад.

Според него една от причините толкова много държави да се интересуват от шведския изтребител e процесът на замяна от военновъздушните им сили на 30-40 годишните флотилии от самолети, сред които МиГ-21, МиГ-29 или Ф-16.

„В България, Gripen беше класиран първи от независимата експертна комисия, която разгледа представените три предложения. Очаква се преговорите между България и Швеция да стартират в близкото бъдеще. СААБ ще произведе нови изтребители Gripen C/D за България и ще достави първия боен самолет в срок от 18 месеца след подписването на договора”, категоричен е Боестад.

Той посочва, че изтребителят e напълно съвместим с НАТО и е на въоръжение в държавите-членки на алианса Чехия и Унгария.

„Доставките на изтребителите Gripen C/D за Чехия и Унгария бяха направени на базата на дългосрочни междуправителствени договори за финансов и оперативен лизинг”, добавя Боестад.

Коментари 122
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

122 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ОИК отстрани кмета на район „Слатина“

ОИК отстрани кмета на район „Слатина“

България Преди 1 час

По-рано ОИК отстрани от заеманите кметски постове Георги Кузмов от „Оборище“ и Ясен Русев от „Искър“

<p>НС отхвърли предложение България да напусне СЗО</p>

Здравната комисия в парламента отхвърли прекратяване на споразумението със Световната здравна организация

България Преди 2 часа

Против проекта гласуваха 14 от депутатите, "за" бяха четирима, а двама се въздържаха

Стрелба с незаконен пистолет рани дете и мъж в Болярино

Стрелба с незаконен пистолет рани дете и мъж в Болярино

България Преди 2 часа

Двамата са настанени в болница, като по данни на лекарите няма опасност за живота им

Задържаха "българския Ескобар" и кокаин за стотици хиляди левове

Задържаха "българския Ескобар" и кокаин за стотици хиляди левове

България Преди 4 часа

ГДБОП арестува над 10 лица, като са повдигнати обвинения на 7 от тях

Vivacom е в ТОП 5 на най-бързоразвиващите се оператори в света за сателитни услуги за бизнеса

Vivacom е в ТОП 5 на най-бързоразвиващите се оператори в света за сателитни услуги за бизнеса

Технологии Преди 4 часа

За първи път телекомът влиза и в класацията Топ 10 на независими доставчици за 2024

По-скъпи винетки и по-високи тол такси предвижда Бюджет 2025

По-скъпи винетки и по-високи тол такси предвижда Бюджет 2025

България Преди 4 часа

Това би означавало, че годишната винетка отново ще струва 97 лева

Ключова промяна във филма за Джеймс Бонд

Ключова промяна във филма за Джеймс Бонд

Любопитно Преди 4 часа

Amazon MGM Studios ще има творчески контрол върху бъдещето на франчайза

Колумбия в криза: Насилие и страх в над 11 региона

Колумбия в криза: Насилие и страх в над 11 региона

Свят Преди 4 часа

Колумбия в тревога заради нарастващото насилие между въоръжени групировки

Бившата на Никълъс Кейдж завежда дело срещу него и сина им за нападение

Бившата на Никълъс Кейдж завежда дело срещу него и сина им за нападение

Свят Преди 5 часа

61-годишният Кейдж е бил наясно с психичните проблеми на 33-годишния си син, но е позволил предполагаемото му агресивно поведение

Цените на яйцата в САЩ скачат, фермери се възползват от кризата

Цените на яйцата в САЩ скачат, фермери се възползват от кризата

Свят Преди 5 часа

Много американци усещат тежестта на поскъпването

<p>Оперираха краля на Йордания&nbsp;Абдула II</p>

Кралят на Йордания Абдула II претърпя операция само дни след като посрещна второто си внуче

Свят Преди 5 часа

Той постъпи в Медицинския център „Крал Хюсеин“ за лечение на инцизионна херния

Снимката е илюстративна

Мистерия около преобърнат кемпер във Франция

Свят Преди 5 часа

„Никога не съм виждал подобно нещо през 22-годишната си кариера“

Разбиха схема, източила близо 900 хил. лв. от НЗОК

Разбиха схема, източила близо 900 хил. лв. от НЗОК

България Преди 5 часа

Медицински документи с невярно съдържание, отнасящи се за около 1400 пациенти

Хакери обявиха, че притежават данни от ВАС

Хакери обявиха, че притежават данни от ВАС

България Преди 5 часа

Чолаков: Проверяваме информацията

„Радвам се, че това най-накрая свърши“: Оттеглиха обвиненията срещу приятеля на Лиъм Пейн

„Радвам се, че това най-накрая свърши“: Оттеглиха обвиненията срещу приятеля на Лиъм Пейн

Свят Преди 5 часа

Дъдът постанови, че Роджър Норес, както и двама служители на хотела, не са могли да предотвратят фаталния инцидент

Българският парадокс: Защо жилищата поскъпват, когато 39% стоят празни?

Българският парадокс: Защо жилищата поскъпват, когато 39% стоят празни?

Светът в числа Преди 6 часа

86% от българите живеят в собствен дом, а навсякъде има празни жилища