С ледващото правителство ще трябва да вземе решение за седми блок на АЕЦ "Козлодуй", коментира пред журналисти служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов.
За да се види колко е изгоден този проект за България, трябва да се направят анализи, затова дали рискът, който поема държавата е оправдан, в зависимост от потреблението, което се очаква след 10 години, мощностите, които излизат от употреба и други фактори, каза Щонов.
По думите му това не е анализ, който може да приключи за два месеца. Вярвам, че следващото правителство ще трябва да вземе това решение, добави той.
Взели сме мерки за тези два месеца, като анализираме споразумението, да бъде защитен интересът на държавата, т.е. да няма действия, които могат да влияят против интересите на България, каза още той.
Министърът отбеляза, че проектът на "Уестигнхаус" е доста голям и значим и ако се реализира, цялата му стойност като процент от БВП на България ще бъде значителна - над 15 на сто. "Целият риск ще се поеме от държавата, когато бъде изградена тази мощност. В момента когато тръгне реакторът, целият заем ще тежи на държавата", коментира той.
Директорът на Българският енергиен холдинг (БЕХ) Георги Христозов ще бъде заменен от Антон Павлов, заместник-министър в Министерството на икономиката и енергетиката, съобщи служебният енергиен министър.
Министърът аргументира решение с думите, че негова задача е да подобри ефективността на държавните дружества. Щонов увери, че няма да има промени в „Мини Марица – Изток”, в чиито борд е Христозов.
Васил Щонов потвърди дефицита от 3 млрд. лева в енергетиката. Той не успя да прогнозира дали през октомври цената на тока ще се покачи и с колко, тъй като цените на електроенергията у нас се определят от ДКЕВР.
До две седмици ще заработи енергийният борд, а през следващата седмица ще са ясни имената на хората, които ще влязат в борда, съобщи още Щонов.
"Южен поток" е проект, в който всички вярваме - България, Русия и Европа". Много добре е този проект да стане, заяви Щонов
Според служебния енергиен министър, въпросите около "Южен поток" са дали отговаря на изискванията на европейската общност. Ние работим как да го направим съвместим с тези изисквания. "Южен поток" е по-различен от проекта "Уестингхаус", защото рискът за държавата е много по-малък, почти няма риск. Работим как да структурираме проекта, така че ползите за държавата от "Южен поток" да бъдат максимални, разясни позицията си по темата Щонов.
Той обяви, че след като заработи пълно правителство се надява с помощта на Енергийния борд да се реализира една от идеите, която се обсъжда към момента -
ДКЕВР да работи на надпартийно ниво и да бъде директно към Народното събрание.
Идеята може да се реализира след структурирането на постоянно правителство. Искаме да повишим независимостта на този орган и да му дадем възможност да стане по-експертен, коментира министърът.
Запитан как оценява 20-процентно поскъпване на тока от есента, Щонов каза, че това е невъзможно и е прекалено много и подчерта, че цената се определя от ДКЕВР.
Щонов добави, че рано или късно трябвало да има баланс в системата, но това нямало да бъде една мярка, като увеличение на цената на тока или предоговаряне на някакви договори, а ще бъде баланс от всички мерки.
На първо време в Енергийния борд, който ще създадем, ще се вземат мненията и препоръките на всички участници на пазара. Щонов уточни, че идеята на Енергийния борд е да постигне реални резултати в следващия месец и половина, така че той очаквал следващата седмица да се направят първите стъпки по конструирането му, а по-следващата седмица да се проведе и първото му заседание.
За защита от евентуално спиране на газа и затруднение при доставките на газ в следващите няколко дни ще осигурят средства, за да продължи да се пълни находището на газ в Чирен,
като идеята била да го напълнят до максималния капацитет. "Работим и с Гърция и затова непрекъснато споменаваме интерконекторите с Гърция, защото в момента те са единственият бърз начин да се осигури тази диверсификация на доставките. Румъния – също един от приоритетите. Ще движим и румънската, и гръцката връзка, и турската", обясни служебният министър.
Служебният икономически министър представи тримата си заместници.
Ирена Младенова става заместник-министър на икономиката и енергетиката с ресор икономика. Била е на сходна позиция в предишното служебно правителство, доказан експерт е, каза за нея Щонов. Младенова заяви, че приоритет в работата й ще бъде изпълнението на ОП "Конкурентоспособност". "Получаваме притеснителни сигнали за програмата от страна на бенефициенти и други партньори. Проверяваме ситуацията и желанието ни е да излезем най-скоро с план действие, за да гарантираме доверието на бенефициентите и ефективното приключване на тази програма. Друга цел е подготовката за стартирането на ОП "Иновации и конкурентоспособност за следващия програмен период. Отворени сме за диалог с бизнеса", добави тя. Трети фокус в работата й щяло да бъде финализиране на стратегия за интелигентна специализация.
Антон Павлов е зам.-министър с ресор енергетика. Работил е в НЕК и ЧЕЗ. Ще работи по 4 приоритета-реално състояние на сектора енергетика, основната задача ще бъде прозрачност в управлението на държавните дружества, прозрачност за търговете за продажба на електрическа енергия, осигуряване на ефективна работа на енергийния борд и завършване на междусистемните газови връзки, приоритет е връзката с Гърция. Не на последно място била и подготовка за работата на енергийната система за работа в зимни условия.
Третият зам.-министър - с ресор "Туризъм", е Бранимир Ботев, който и досега беше на този пост. Той беше зам.-министър в кабинета "Орешарски". Приоритетите ни са продължаване на процеса на диверсификация като експонираме България с 5 глобални туристически продукти, море, планина спа туризъм и други. Имаме и приоритет как да направим страната ни още по-позната и обичана от българите, заяви Ботев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!