Тази активност би била безпрецедентно висока за последните години. Шефът на "Сова Харис" Васил Тончев обяснява тези данни за в. "24 часа" така:
"Първо - Непредизвестеният победител. Малко повече от седмица преди вота не е ясно как ще изглежда мнозинството в следващия парламент. Двете водещи сили представят две принципно различни визии. ГЕРБ залага на справедливостта като водещ мотив, докато БСП дава приоритет на стабилността.
Второ - Икономическата криза.
Тревогите увеличават социалното напрежение и се отразяват на политическата активност.
Българинът никога не е обичал чорбаджиите си, но кризата сега провокира нов тип отношения - корпоративна лоялност.
Трето - Етническото противопоставяне. Най-високата активност се очертава в смесените райони, някъде ще премине над 70%, като този път мобилизирани са не само избирателите на ДПС, но и на другите партии.
Двата мандата в изпълнителната власт и демонстрацията на превъзходство от страна на Ахмед Доган освен че мотивират електората на партията, предизвикват и анти-ДПС вот.
По същество методите, с които Доган печелеше на редица избори, сега се превръщат и в оръжие на политическите му опоненти. От една страна, заедно с гласовете от Турция Движението може да достигне заветната квота от 500 хил. гласа. От друга страна обаче, се надига мощна вълна от българското мнозинство."
Според "Сова Харис" значително се увеличава подкрепата за двете водещи политически формации ГЕРБ и БСП, а дистанцията между тях нараства до 8-10%;
От ръста на активността печелят преди всичко ГЕРБ и "Коалиция за България".Подкрепата за ГЕРБ би могла да премине 1,300 млн. души, а за БСП - да е около 950 хил.
Има предпоставки за значително преимущество на ГЕРБ при мажоритарния избор. Анализът при отделните едномандатни райони показва, че партията на столичния кмет може да разчита минимум на 15 депутатски места. БСП има отчетливо преимущество в 5 района, ДПС - също в 5. Оставащите 6 места най-вероятно ще се поделят между ГЕРБ и БСП.
Според него вероятно ще се създаде възможност да се състави тройна коалиция с крехко мнозинство вдясно. То може да бъде укрепено допълнително, ако на програмна основа бъде подкрепено и от "Атака".
Очертава се ДПС да е трета политическа сила, но относителната му тежестнамалява при очертаващата се висока избирателна активност. Двата мандата във властта и очевидните амбиции за ново присъствие в изпълнителната власт предизвикват мощен анти-ДПС вот, който се концентрира в ГЕРБ, "Синята коалиция", "Атака" и РЗС.
"Атака" успява да запази подкрепата от около 10% главно на базата на противопоставянето на ДПС. Подкрепата й намалява в големите градове за сметка на регионите със смесено етническо население.
Безспорна промяна в избирателните нагласи според Васил Тончев са тези около 700-800 хиляди гласа, които се очаква да отидат за формациите, класиращи се от 5-о до 8-о място по електорална подкрепа. Това е истинската изненада, която не само повишава избирателната активност, но и променя цялата политическа конфигурация."Синята коалиция" със сигурност ще е в следващия парламент. Новото обединение вече не изглежда като последния мохикан на прехода, а по-скоро като начало, свързващо апетита за властта с последователни консервативни идеи и добър кадрови потенциал.
Тончев коментира и
вариантите за ново мнозинство.
Той е сигурен, че основната тежест ще се поеме от Бойко Борисов.
Преобладаващите очаквания на хората са, че гръбнакът на следващото мнозинство трябва да е съюзът между ГЕРБ и "Синята коалиция" - 13,5% считат, че именно това ще е успешната коалиция.
А около 30% виждат формулата ГЕРБ и "Синята коалиция" плюс още един субект от десния център. Като най-предпочитан от гласоподавателите партньор се очертава НДСВ.
На мажоритарния елемент в този му вид можем да погледнем като на експеримент, казва Тончев. Засега само 51% заявяват, че ще гласуват за мажоритарен кандидат. Само около 5% от гласоподавателите казват, че ще гласуват различно при избора на партия и личност.
Явно експериментът ще е неуспешен и трябва да се търсят нови пътища за обновяването на политическия ни елит, заключава шефът на "Сова Харис".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!