Министерският съвет предложи днес на президента Росен Плевнелиев нови четири кандидатури за посланици на България, съобщиха от външно министерство.
Петър Андонов, който има опит в Далечния Изток, е предложен за посланик в Република Корея.
Дипломатите Георги Василев и Тодор Стоянов ще оглавят мисиите на България, съответно в Япония и в Португалия.
За нов посланик на страната ни в Чехия правителството предлага известния български дисидент, писател и журналист Димитър Бочев.
Димитър Бочев е роден на 13 август 1944 г. в Силистра. Следва философия в Софийския университет. Многократно е арестуван от Държавна сигурност за свободомислие. По решение на ДС два пъти е изключван от университета - последният път без право да продължи образованието си в което и да е висше учебно заведение на страната.
През 1972 г. напуска България и се установява във ФРГ, където получава политическо убежище. Участва активно в международната правозащитна дейност на Хелзинкския комитет. Работи като редовен сътрудник на радио "Дойче веле", където води рубрика заедно с писателя Георги Марков.
От 1975 г. е програмен редактор в българската редакция на Радио "Свободна Европа", където дълги години отговаря за културно-публицистичната програма "Контакти".
Заради журналистическата и публицистичната му дейност близките му са репресирани, а през 1976 г. в задочен процес, инсцениран в родния му град, Бочев е осъден на 10 години затвор.
През 1992 г. Върховният съд в София отменя присъдата. Бил е сътрудник на президента Желю Желев по въпросите на хуманитарната помощ от чужбина, работи като кореспондент на РСЕ в София.
Автор е на романите "Междинно кацане", "Генезис II" и "Синеокият слепец", както и на сборниците есета "Хомо емигрантикус" и "Боготърсачът между беса и слепотата".
Георги Василев е роден на 1 март 1958 г. в с. Градево. Завършил е Институт за международни отношения в Москва, специалност "Международни отношения" - източно отделение, участвал е в курс за ръководни служители в областта на външната политика, политиката за сигурност и отбрана и в курс за служители в областта на външната политика и сигурността в Центъра за изследвания на въпросите на сигурността, отбраната и външната политика "Джордж С. Маршал" в Гармиш-Партенкирхен, Германия.
Участвал е в курс за европейски дипломати на Форин офис в Университета в Лийдс. В МВнР постъпва след конкурс през ноември 1988 г.
Преминава през всички етапи от дипломатическата кариера. Бил е съветник в Постоянното представителство към ООН в Ню Йорк, където е участвал в екипа по време на ротационното членство на България в Съвета за сигурност на ООН. От 2006 г. до 2010 г. е посланик във Виетнам. В момента е началник на отдел в дирекцията "Държавен протокол" на МВнР. Владее английски, виетнамски и руски, ползва немски и френски. Семеен е, с две деца.
Петър Андонов е роден на 1 март 1961 г. в София. Завършил е ВИИ "Карл Маркс" в София, специалност "Икономика и организация на труда". Магистър по бизнесадминистрация от Технологическия университет "Суинбърн", Мелбърн /Австралия/, с профил "Бизнес практики в Азиатско-тихоокеанския регион" от 1996 г.
Специализирал е макроикономическа политика в "Харвард институт за международно развитие", САЩ, през 1997 г.
От август 1998 г. до юли 2003 г. е беше посланик на България в Япония и Филипините.
От октомври 2006 г. до юни 2009 г. е председател на УС на Българската асоциация за външна политика. Владее английски и руски езици, ползва немски език.
Тодор Стоянов е роден на 31 октомври 1969 г. Завършил е английска езикова гимназия в Русе и е магистър по международни икономически отношения от УНСС.
В МВнР постъпва през 1995 г. и последователно е преминал през всички дипломатически рангове от аташе до пълномощен министър. Бил е специалист и главен специалист в управление "Консулско", началник на сектор и началник на отдел в дирекция "Човешки ресурси", а през 2011 г. е директор на тази дирекция.
Има мандати като консул в посолството в Рим и като съветник и временно управляващ на генералното консулство в Милано. В момента е временно управляващ посолството ни в Рим.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!