Ц ентралната избирателна комисия (ЦИК) вече е получила сигнал за случая с притисканите да гласуват за определена партия работници в Бобов дол, за който разказа Нова ТВ.
Сигналът е подаден от една от участващите в изборите партии и в 14,00 ч. предстои заседание на Комисията, каза в предаването „Здравей, България“ по Нова говорителят на ЦИК Цветозар Томов.
Първо трябва да проучим сигнала и всички обстоятелства по него, каза той.
По думите му има „сериозни данни, че става въпрос за
брутален опит за контролиране на вота“.
Ужасно е в XXI в. в една европейска страна това да се случва, каза говорителят, но подчерта, че има правоохранителна система, която трябва да свърши своята работа, защото сигналът е за извършено престъпление. ЦИК е институция, която трябва да гарантира това българите да участват в законни и свободни избори. Няма да разследваме престъпление, а ще се опитаме да вземем всевъзможни мерки, за да успокоим тези хора, че имат институционална подкрепа и могат да гласуват свободно, коментира Томов.
„Смешно е, че ние, журналистите, показваме изборните престъпления, а след нас се сезира прокуратура, МВР, ЦИК. Тези престъпления са масови и
вместо да отразяваме как са ги хванали, трябва да им показваме и те да взимат мерки“,
коментира от своя страна разследващият журналист Васил Иванов. Той припомни за случая от преди година, когато журналистите от предаването „Разследване” си купиха 750 гласа за изборите в няколко села във Видинска област. Там делото е на първа инстанция – още се разпитват свидетели. Но поне нещо въври в съда, има десетки, стотици случаи, по които нищо не се случва, каза Иванов.
Журналистът и водещите коментираха, че явно според правораздавателните органи купуването и продаването на гласове очевидно не е престъпление.
На въпрос има ли право ЦИК да съобщи името на партията нарушител в Бобов дол, Томов обясни, че ако комисията прецени, че има нарушение на изборното законодателство, може още днес да каже името ѝ.
Ако в този случай, който беше показан пред цяла България, институциите не успеят да постигнат осъдителни присъди
„очевидно законодателният път не е достатъчен,
коментира Калин Славов от „Прозрачност без граници“. Това е резултат от една много тежка феодализация. В случая Бобов дол излезе наяве, но хора в подобни ситуации има на много места в страната“, каза Славов.
„Искам да спомена един много ефективен механизъм, за който законодателят остава глух. Това са така наречените преброителни центрове. Купуването на гласове може да се случи, защото този, който оказва натиска, има обратна информация – в дадената секция дали е получил гласовете, които е поискал от своите служители. Когато има преброителни центрове, това не може да се случи, защото гласовете от секциите се събират на едно място и не може да бъде проследено в коя секция как е гласувано“, обясни Славов.
Запитан докъде може да стигне прокуратурата, ако уличи хората, които инструктират своите работници как да гласуват на 25 май, и дали ще стигне до партията поръчител, говорителят на ЦИК отговори, че е
много вероятно партията, стояща зад човека в репортажа на Нова ТВ, да каже, че няма нищо общо с него и отново нищо да не се докаже.
Ако се изпълни процедурата на гласуване, тайната на личния вот е съхранена, подчерта Томов и посочи още, че бюлетината става невалидна, ако бъде показана на членове на избирателната комисия или ако ѝ е поставен какъвто и да е знак. Нарушение при отбелязването на преференциалния вот обаче запазва гласа за партията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!