Работодателят ще изплаща 70% на ден за първите три дни от болничния, а НОИ ще поема 80% от паричните обезщетения след третия ден на заболяването.
Мярката е временна и ще бъде в сила до края на тази година, съобщи на пресконференция социалният министър Тотю Младенов след среща със социалните партньори.
Днес намерихме компромисен вариант, който ще даде възможност на хората, които са болни и имат нужда, да ползват болнична помощ, съобщи министърът.
До края на годината, докато тече тази нова мярка, ще се правят регистрите за болничните, обеща Младенов.
Направихме максималния компромис, коментира лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев.
Постигната е договорка да бъде създадена работна група, която да анализира проблема с фалшивите болнични, за да бъдат намерени решения, които трайно да ликвидират проблема.
Има много новини от този Министерски съвет, една от тях е, че няма да бъдат вдигани данъците, като говорим за 20% икономии от държавната администрация, изтъкна Тренчев.
Стартират сериозните дебати за реформите в здравната и социалната система и трябва да се напрегнем максимално, за да може тези големи проблеми да бъдат разгледани в детайли, каза още той.
Вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров припомни, че трябва да бъдат намерени 900 млн. лв. и това ще стане именно с намаления на разходите в администрацията.
Председателят на КРИБ Иво Прокопиев коментира, че се виждат добри сигнали в икономиката, значително оживление в износа.
Днешния ден праща сигнал до инвеститорите, че страната ни може да се позволи лукса да бъде най-привлекателното място за инвестиции в ЕС, добави Прокопиев. Подготвят се промени, според които се въвежда
увеличаване за осигурителния стаж, необходим за пенсиониране,
за работещите в трета (най-леката) категория труд. Минималният необходим осигурителен стаж за жените става 37 години, а в момента е 34.
За мъжете осигурителният стаж ще се промени на 40 години, в момента е 37, каза Тотю Младенов.
Запазва се минималната възраст необходима за пенсиониране - за жените 60 години, а за мъжете 63 години.
Тези, които са навършили пенсионна възраст, но не им достига трудов стаж до три години, имат право на пенсиониране, но с намален размер на пенсията с 2,4% за всяка година недостигащ стаж.
Предвижда се и бонус, за тези които продължават да работят при навършена минимална възраст, необходима за пенсиониране и минимално необходим стаж - 2,4% на година, допълни Младенов.
Правителството предлага и промени в Кодекса за социално осигуряване, които предвиждат увеличаването на добавката от пенсията или сбора от пенсиите, които е получавал починалият съпруг/съпруга, да се отложи за 2012 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!