120 многопрофилни болници за активно лечение с минимум 120 легла са необходими в страната, според изчисленията на шефа на Военно-медицинска академия (ВМА) ген. Стоян Тонев.
На пресконференция днес той съобщи, че в телефонен разговор с финансовия министър Симеон Дянков е получил уверение, че в петък ще бъдат преведени всички дължими за пари за декември на джипитата, фармацевтите и лекарите.
По думите му дължимите средства от страна на НЗОК са 148 млн. лева, като само за ВМА трябва да бъдат преведени 4 млн.
Ако това обещание не бъде изпълнено, ние ще реагираме, като се свържем с премиера, допълни ген. Тонев.
Предвиждали се закъснения с изплащането на средствата и за януари и февруари, тъй като приходите на държавата през тези месеци са най-ниски.
Според специалиста ако се вземат предвид остойностяването, трудът и нарастващите цени на медикаментите, от всичките около 300
клинични пътеки има само няколко, които са на печалба
Сред тях са инвазивната кардиологоия, гастроетерологията и ендоскопската урология.
Ген. Тонев е предложил на здравния министър да се увеличат цените на клиничните пътеки с между 40 и 80%.
Ако се има предвид само процентът на инфлацията, цените на клиничните пътеки трябва да се повишат с 15 на сто, ако се смятат и високотехнологичните дейности, увеличението трябва да бъде 50% от сегашната стойност, обясни той.
Между 30 и 40% средно е остойностяването на клиничните пътеки в момента в сравнение с тяхната реална стойност.
Очакваме в края на февруари да бъде готово остойностяването на медицинските услуги в страната, след като това не е правено от 65 години насам, каза директорът на болницата "Света Анна" в София Димитър Димитров.
На среща с премиера и с министрите на финансите и здравеопазването в началото на януари от Асоциацията на университетските болници (АУБ) са поставили въпроса за необходимостта от финансово и кадрово обезпечаване на всичките 28 спешни центрове в страната с оглед на "по-безболезненото" преструктуриране на болничната помощ.
Оптималният размер на средствата, за да се доизгради спешната помощ, според асоциацията е 300 млн. лева.
От АУБ подкрепят реформите в болничната система, но ги определят като крайно закъснели. Независимо от това, според лекарите не може да се прилага един и същ подход към всички болници, а
решенията трябва да се вземат заедно с пациентските и гражданските организации
При преструктурирането на болниците трябва да се вземат предвид и фактори като инфраструктурна отдалеченост и откъснатост при определени климатични условия, смята директорът на УМБАЛ "Света Екатерина" Генчо Начев.
По думите му трябва да има отлагателна продължителност от шест до 10 месеца за преобразуването на подобни болници.
Реформата не трябва да се прави прибързано и наведнъж, заяви и шефът на "Пирогов" Димитър Раденовски.
Той допълни, че депутатите от съответните райони също трябва да се включат в организирането на преструктурирането по места, защото навсякъде проблемите са различни, а където е необходимо, да останат болници за хронично болни.
Според асоциацията в основата на реформата трябва да бъде остойностяването на медицинските дейности и на труда, както и въвеждането на медицински стандарти.
Няма причини многопрофилната болница в Ардино да не сключи договор с НЗОК, увери здравният министър Божидар Нанев след разговори в родопския град.
Според него болничното заведение в един район "със специфичен релеф и разпокъсана структура" има добър сграден фонд и квалифицирани лекари.
Единствената тревога била, че натовареността на две от отделенията - акушеро-гинекологичното и хирургичното, е много малка, но това било въпрос на бъдещо преструктуриране.
Предстои да бъде разкрит спешен кабинет, а в Регионалната здравноосигурителна каса в Кърджали вече 22 души са подали молби за работа в Ардино.
Най-късно в понеделник ще бъде сключен договор със здравната каса в Кърджали по 31 клинични пътеки, каза управителят на болницата Сеидахмед Хаджисеид.
След закриването на болницата в Кула от 1 февруари към местния филиал на Центъра за спешна медицинска помощ ще започне да работи денонощен спешен медицински кабинет. Вече е изготвен и графикът на дежурствата и в момента няма недостиг на лекари, които ще работят по 12 часа в този кабинет.
Предвидено е за малките болници в
специфичните гранични райони да бъде даден гратисен период за
привеждане в стандартите. По закон срокът е едногодишен, но нещата ще
бъдат решавани конкретно за всеки случай.
Шефът на ВМА: Трябват 120 болници с поне 120 легла
Няма причини многопрофилната болница в Ардино да не сключи договор с НЗОК, увери здравният министър Божидар Нанев след разговори в родопския град
27 януари 2010, 16:01
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!