В момента около 60% от разходите за пенсии и обезщетения се финансират чрез данъци. Това означава, че много други сектори на икономиката - образование, здравеопазване, инфраструктура, остават недофинансирани и солидарният принцип, който е основата на пенсионната система, е нарушен, каза управителят на Националния осигурителен институт (НОИ) Христина Митрева в интервю за БНР.
Тя защити оспорваните от опозицията промени в Кодекса за социално осигурява и посочи, че е трябвало да търсят нови решения и политики, които да доведат до една по-добра финансова стабилност на системата и да осигурят на хората по-справедливи пенсии.
Ние сега не правим реформа, а продължаваме стратегията за развитие на пенсионната система, започната през 2000 г., каза Митрева.
Това не е национализация, посочи тя за решението към НОИ да се прехвърлят партидите от професионалните пенсионни фондове на категорийните работници, на които им предстои да се пенсионират до 2014 г.
Управителят на НОИ обясни, че натрупаните в тези партиди пари не са достатъчно и се получава така, че средният размер на пенсиите трябва да е най-много 290 лв., докато след решението тези хора ще получават около 700 лева пенсия.
На пресконференция на движението на президента Първанов АБВ кметът на Благоевград Костадин Паскалев и евродепутатът Ивайло Калфин предупредиха за рискове в изплащането на пенсиите през 2011 г.
Според Калфин в бюджета не е предвидена субсидия за изплащането на пенсиите на категорийните работници, чиито партиди ще се прехвърлят към НОИ и можело още в средата на годината да се окаже, че няма пари за плащането им.
В Бюджет 2011 има тежки рискове - в изплащането на пенсии, трудности в системата на здравеопазването и наглото прехвърляне на отговорност от страна на правителството към общините, заяви Костадин Паскалев.
Бюджет 2011 е един пореден пример за силна арогантност, бабаитлък и слаб продукт, в него няма политики, заяви Калфин.
Той определи бюджета на "Калинка, която си говори по телефон "Верту" китайско производство".
Европейските средства отиват в няколко големи инфраструктурни обекта в България, концентрацията на европейските програми води до изкривяване на тяхното използване, подчерта той.
Отлагат се най-важните реформи - в образованието, здравеопазването, пенсионната система, повишават се данъците чрез увеличаването на осигурителните вноски, въвеждането на нови данъци, увеличаването на пенсионната възраст, коментира Ивайло
Калфин.
Спадът в потреблението се задълбочава, бюджетът има хубави цели - поддържане на паричния съвет, поддържане на растеж, но не можем да видим тези политики в него, коментира финансистът Петър Чобанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!