Н е Конституционният съд върна Делян Пеевски в парламента, той не е преставал да бъде народен представител, след като не е бил освободен от Народното събрание.
Това заявява в интервю за в. "Преса" председателят на КС проф. Димитър Токушев.
"Основанието за предсрочно прекратяване на пълномощията на народен представител са посочени в чл. 72 от Конституцията. Доколкото нито едно от тях не е настъпило, г-н Пеевски е народен представител.
Искането на 96-те народни представители не събра подкрепата на седем или повече съдии, поради което е отхвърлено. Не КС върна г-н Пеевски в парламента. Той не е преставал да бъде народен представител", казва още Токушев пред всекидневника,
На въпрос дали делото се е озовало при Румен Ненков, който е баща на депутата от ГЕРБ Александър Ненков, по сценарий, както намекна самия Ненков, Токушев заявява, че както в миналото, така и сега в КС делата се разпределят по начин, който изключва всякаква тенденциозност.
"Съдия-докладчикът се определя по реда на постъпването на делата и с оглед на старшинството. Ние няма как да знаем в кой момент и кой от органите по чл. 150 от конституцията ще ни сезира. Но забележете, възлагането на едно дело на съдия-докладчик в никакъв случай не предопределя изхода на това дело", заявява председателят на КС.
По думите на Токушев съдът винаги заседава в колективен състав от 12 съдии и не е обвързан с проекта на решение, внесен от докладчика.
"Отсега е ясно на кой съдия ще бъде разпределено следващото дело, независимо кой го инициира и това разпределение не зависи от мен, а само от старшинството на съдиите", добавя той.
На въпрос за многото критики към медийната политика на КС и забавянето на информацията за решението по казуса Пеевски Токушев заявява, че е съгласен с упреците, че комуникационната политика на КС не е добра.
"Във времето, в което живеем, принципът, че съдът говори само с актовете си, понякога води до упреци за непрозрачност. Това не означава, че след всяко решение докладчикът, някой от останалите съдии, а най-малко председателят трябва да дава пресконференции.
Всяко решение на съда се мотивира и мотивите заедно с особените мнения и становища се оповестяват на сайта на съда и се обнародват в „Държавен вестник“, смята съдията.
Той обаче е категоричен, че нито един съдия след това не може публично да тълкува решението на съда, защото това крие опасност да бъде променен смисълът му.
"Как бихте оценили ситуация, при която след всяко дело всеки съдия по различен начин обяснява решението, защото го е пречупил през субективната си гледна точка? Разбира се, всяко решение трябва да се мотивира по такъв начин, че да е достатъчно разбираемо не само за юристите, а за всички граждани. И да не се налага да бъде допълнително обяснявано", казва още Токушев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!