П рокуратурата обяви, че е в ход досъдебно производство за нелегитимни разходи в НДК. Проверка на ДАНС по случая е започнала още в края на февруари.
Става въпрос за 17 милиона лева, отпуснати на двореца на културата през 2016 за подготовката на българското председателство на Съвета на Европейския съюз догодина.
Интернет въстана, артистите искат Боршош обратно
Ще излезе ли златно председателството ни на ЕС
Обвинението разследва възможността изпълнителният директор на двореца Мирослав Боршош да е използвал средствата за други цели - плащания по договори за минали периоди.
Информацията от прокуратурата идва два дни след уволнението на Боршош и минути преди връщането му на работа.
В понеделник министърът на европейското председателство Лиляна Павлова освободи от длъжност Боршош като изпълнителен директор на НДК. Мотивите бяха, че с действията си е застрашил изпълнението на дейностите, нужни за да стане сградата годна за председателството.
Самият Боршош отговори, че е отказал да подписва нови обществени поръчки, които са "на ръба на закона". В защита на уволнения директор се изказаха артисти и интелектуалци, които оценяват положително неговото управление на двореца.
Днес Мирослав Боршош беше официално възстановен на работа,
а управлението на НДК се прехвърли от министерството на европейското председателство обратно към Министерството на културата. До решенията се стигна след вчерашна среща между премиера Бойко Борисов, Боршош, Павлова и културния министър Боил Банов.
НДК е ръководено от Боршош с ясна цел - "дружеството да бъде източвано по всякакви начини",
написа във "Фейсбук" Борислав Велков, председател на съвета на директорите на НДК - човекът, който трябваше да замени Боршош като изпълнителен директор.
Велков отправя преки обвинения към новия-стар изпълнителен директор за влияние върху обществени поръчки и разхищение на средства. Директорът за един ден изтъква, че държавното дружество "НДК-Конгресен център ЕАД" е "тежко фалирало" и при управлението на Боршош са генерирани 21 милиона лева загуби.
"Ако всичко това беше плод на некадърност, добре! Но всичко това е плод на алчност и много добре планирани действия", заявява Велков във "Фейсбук". Към момента той не е сигнализирал държавни институции за изнесената от него информация.
Скандалът стигна и до парламента, където опозицията от БСП поиска прокурорска проверка и създаване на анкетна комисия за НДК.
Според опозицията,
българското председателство се свежда до спор "кой в ГЕРБ да открадне едни пари за едни плочки".
"Няма приоритети, политики, председателството беше сведено до смяна на тези плочи. Сега заради тези обществени поръчки рискувате бъдещето на България и председателството“, заяви Корнелия Нинова.
В началото на месеца правителството реши да отпусне нови 28 милиона лева на НДК по 7 направления. Една част са свързани с протичащите ремонти в двореца, които трябва да свършат до октомври. Други са за въвеждане на нова система за сигурност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!