Тя се аргументира, че съществуващата в момента и всъщност от години структура на министерството пречи на нормалната му дейност и създава системни проблеми в координацията между отделните звена.
Министър Желева представи пред журналисти промените в новия Устройствен правилник на министерството, които включват закриване на няколко дирекции, сливане на други, както и създаване на нови такива.
За първи път през последните 20 години се предлага значима реформа в устройствената структура на МВнР. Сегашният ръководен екип иска да оптимизира структурата на министерството и да се даде възможност дейността му да бъде адаптирана към новите предизвикателства на външната политика на България като страна-член на ЕС.
Промените в устройствения правилник се правят след анализ на писмени предложения от всички дирекции на министерството. Те са консултирани също от експерт от германското външнополитическо ведомство, който два месеца е работил в София и е представил доклад с предложение за промени в нормативната база.
Дирекция „Политика за развитие" и дирекция „Икономическо сътрудничество и регионални инициативи" ще са нови звена.
Ще бъде сформиран кризисен център за реакция при кризи с българи зад граница.
"Хаос" е най-точната дума за управлението на българските имоти зад граница, каза Димитър Кюмюрджиев, началник на политическия кабинет на външния министър.
Още от началото на работата новият екип на МВнР постоянно се сблъсква със случаи на нецелево използване на имоти, на застрахователни и имуществени претенции.
На пресконференцията беше показана стратегия от 2001 г. за управлението на имотите зад граница, за която е платено близо 500 хил. евро.
Министър Желева заяви, че от 2001 г. (при министрите Соломон Паси и Ивайло Калфин - бел. ред.) никой досега не е прилагал тази стратегия.
Създадена е работна група, която прави анализ на имотите , както и работна група за имотите на Агенцията за дипломатически имоти в страната (АДИС), защото агенцията има 400 имота и за половината от тях нямало нотариални актове.
Сред спешните случаи с български имоти зад граница, които трябва да се решават, Кюмюрджиев посочи такива във Варшава, Солун, Хага, Истанбул. Трябва да се намерят средства за ремонт за сградата на посолството във Вашингтон, която потъва, както и да се отговори на предписанието от лондонската община за извършване на ремонт на посолството там.
Съгласно следващия бюджет на МВнР има редукция на 80% от капиталовите разходи, така че трябва да се намери някакъв изход и да започнат тези ремонти ,както и да се решават юридически проблеми с други имоти, посочи Кюмюрджиев.
Той отбеляза, че има проблеми с плащането на застрахователните премии, реституционни претенции в бивши комунистически страни към български имоти там, както и че цели посолства като тези в Судан и Ирак, които стоят разграбени и унищожени.
До момента тези проблеми не са възприемани като сериозни и е нямало политика, въпреки докладите и анализите, посочи Кюмюрджиев.
Предстои устройственият правилник ще бъде обсъден в колегиума на МВнР, след което проектът ще бъде предоставен за одобрение в МС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!