СДС няма да участва в "Синята коалиция" с партията "Демократи за силна България" на Иван Костов на следващите парламентарни избори.
Председателят на СДС Мартин Димитров подаде оставка веднага, след като научи резултата от гласуването на състоялото се в Пловдив заседание на Националния съвет на партията и напусна форума.
"Днес СДС определи своя път за развитие и с открито лице вече може да погледне в очите десния избирател", каза пред журналисти Борис Марков - председател на Националния предизборен щаб на партията.
"След сериозен дебат НС на СДС отхвърли предложението за преподписване на споразумение с ДСБ за съвместно участие на изборите през 2013 г. Зад това решение стоят чиста съвест, честност и почтеност", каза Марков.
Той съобщи, че против решението за коалиция с ДСБ са гласували 49 членове на Националния съвет, 38 са го подкрепили, а 5 са се въздържали. С 55 гласа е бил прекратен мандатът на преговарящия екип.
Румен Христов обясни, че "Синята коалиция" се запазва в рамките на сегашния парламент, за следващия мандат тя може да се поднови, но след изборите.
Според Устава на партията оставката на Мартин Димитров се приема автоматично и без обсъждане, а временен председател ще бъде избран на следващото заседание на Националния съвет - след три седмици.
Според Христов, който беше кандидат на "Синята коалиция" на президентските избори миналата есен, решението на НС и оставката на Димитров няма да се отразят негативно на партията.
Дали СДС ще се коалира с други политически формации, предстои да се обсъжда, каза още Борис Марков.Продължава обсъждането как партията ще се явява на следващите избори.
От "Демократи за силна България" (ДСБ) вчера заявиха желанието си да са заедно със СДС, но обясниха, че ще уважат всяко решение на Националния съвет.
Т.нар. "тъмносини" на Иван Костов казват, че имат готовност и за самостоятелно явяване на изборите.
Мартин Димитров заяви готовността си да подаде оставка при отказ на СДС от коалиция с партията на Иван Костов в края на миналата седмица.
"Синята коалиция" бе създадена в началото на 2009 г. Най-върли противници това обединение имаше в организацията на СДС в София.
"Три години обединявам десницата и не би изглеждало отговорно и сериозно сега да кажа, че трябва да се явим самостоятелно на следващите избори и да работим в тази посока", каза пред БТА Димитров. Според него хората в партията не биха го възприели като искрено и правилно решение.
"След това решение трябва да се избере председател, който вярва, че ще се справи при тези условия", коментира Мартин Димитров. Той пожела успех на наследника си и допълни, че ще се продължи да работи за СДС.
"Съжалявам, че Иван Костов не направи крачка встрани, с което щеше да отнеме всички аргументи за разваляне на "Синята коалиция", допълни Димитров.
Той изтъкна, че сам е решил да подаде оставка, никой не го е карал, тъй като смята за неразумен хода да се разваля коалицията на СДС с ДСБ. "Ако СДС няма коалиция с ДСБ, не трябва да има и с други партии", смята той.
"Коалиция с НДСВ би била смехотворна. Няма никакъв смисъл от коалиция с Меглена Кунева, тъй като не може една жена, която е била министър при Станишев, да се коалира със СДС", каза още Димитров.
Мартин Димитров ще подкрепи следващата кандидатура за председател на партията. Той смята, че трябва да се избере председател, който вярва, че СДС ще се справи самостоятелно на следващите избори.
Мартин Димитров бе избран за лидер на СДС на 21 декември 2008 г. Той бе преизбран на този пост на 29 ноември 2009 г.
ДСБ: Съжаляваме, че СДС отхвърли споразумението за явяване на "Синята коалиция" на изборите
Според партията на Иван Костов сините избиратели демонстрирали ясно с гласа си, че волята им е силен десен субект да посрещне предизвикателствата на кризата, предаде "Фокус".
"ДСБ ще отговорим на тези очаквания с решителна икономическа програма за защита на правата и собствеността на българските граждани. Започваме своята конкретна подготовка за следващите парламентарни избори веднага след Националното си събрание на 30 юни 2012 г.", заявиха от ДСБ.
Синята коалиция преживя тежки сътресения на последните избори,
когато СДС и ДСБ участваха заедно на местните избори в столицата и други градове, но СДС регистрира за президентските избори коалиция "Съюз на десните сили" без ДСБ.
Въпреки това ДСБ не издигнаха свой кандидат и казаха, че подкрепят Румен Христов. Той събра малко над 65 хил. гласа, или 1,95% от гласувалите.
На парламентарните избори през 2009 г., "Синята коалиция" спечели 6,8% от гласовете - 15 депутатски места в Народното събрание.
Според данни от проучване на МБМД, направено в края на април т.г., ако сега имаше парламентарни избори, за СДС биха гласували 3,7% от всички имащи право на глас, а за ДСБ - 1,7%. Този процент на СДС осигурява влизане в парламента, а процентът на ДСБ - не.
Миналия месец 17 възлови личности от районните ръководства на ДСБ в София напуснаха партията на Костов. На 9 април тази година Даниел Митов, Петър Николов, Прошко Прошков и Христо Ангеличин прекратиха членството си в ДСБ. Тогава четиримата написаха в мотивите си, че никога няма да приемат, който и да е да представя тяхното участие в политиката като своя инвестиционна програма.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!