България е в списъка на "страните, предизвикващи загриженост" за пране на пари, а български организирани престъпни групи действат на територията на Италия, откъдето се внасят наркотици през Африка.
Това се казва в новия доклад на Държавния департамент на САЩ за стратегията за контрол над наркотиците (2011 International Narcotics Control Strategy Report), който се отнася за календарната 2010 г.
България е транзитна страна за хероин и кокаин и производител на нелегални наркотици. В страната се отглежда само канабис, предимно за вътрешния пазар.
По последни данни има спад на производството на синтетични наркотици. В България има около 300 хиляди пристрастени, от които 10% - към хероин, пише в документа.
Агенция "Митници" под ръководството на Министерството на финансите заедно със специализирани полицейски служби от Министерството на вътрешните работи, включително Граничната полиция и ГДБОП, се занимават с акции срещу наркотиците.
В областта на антинаркотичните операции, съответното звено на ГДБОП се превръща в ефективна организация за борба с престъпността.
Както показва спадът в заловените пратки, способността на Агенция "Митници" да се бори с наркотиците е отслабнала тази година поради структурни промени, насочени към борба с контрабандата вместо борба с наркотиците.
Българското правителство обаче показа политическа воля за борба с организираната престъпност и започна разследване по множество важни случаи.
България е изправена пред няколко значителни предизвикателства в областта на борбата с наркотиците и свързаните с тях престъпления.
Въпреки че има известни доказателства, че трафикантите заобикалят България по алтернативни маршрути, българската стратегическа географска позиция на транзитните пътища за хероина я правят уязвима за международни трафикантски организации, внасящи наркотици в ЕС.
Значителните арести и конфискации са извършени в България
и чужбина
поради усилията на българските служби за борба с престъпността.
Специално се отбелязва залавянето на 21 тона прекурсори за синтетични
наркотици.
Около 110 кг хероин са конфискувани извън България вследствие на дейността на българските служби, а ГДБОП е помогнал и за конфискуването на 223 кг кокаин. Има напредък и в залавянето на ръководители на престъпни групировки.
Като цяло обаче общото количество заловени наркотици е спаднало, но според българските служби това се дължи и на намирането на алтернативни канали поради затягането на мерките за сигурност преди влизането на България в шенгенското пространство. Според България афганистанският хероин достига до ЕС през Румъния.
Единственият наркотик местно производство е канабисът, малка част от който се изнася за Гърция. Производството на синтетични наркотици се с изнесло за Сърбия, Източна Турция, Сирия, Ливан и Армения, за да са по-близо до потребителите и да се намали риска при пресичането на границата.
В страната се внасят и нови наркотици, които обикновено се доставят като
безвредни субстанции от Китай. Те са евтини и лесно се продават в
страната, защото технически все още не са в списъка със забранени
субстанции, поради което са законни.
Най-широко разпространена е марихуаната,
но нараства тенденцията за използване на няколко субстанции. Статистика за Националния център по наркоманиите показват, че близо една трета от гимназистите и 35,2% от студентите са пробвали наркотици поне веднъж.
Корупцията остава сериозен проблем в съдебната власт и полицията, се отбелязва още в доклада.Българското правителство е показало политическа воля за борба с
организираните престъпни групировки и е започнало множество дела срещу
високопоставени фигури от престъпния свят, пише в изводите на доклада.
Необходим е по-ефективен надзор на полицията и съдебната власт, за да се гарантира, че виновните в компрометирането на разследвания на свой ред се разследват и изправят пред съда.
Възстановяването на фокуса на Агенция "Митници" за борба с наркотиците ще подобри българските усилия за борба с наркотиците. България би имала и значителна полза от инвестиции в модерна екипировка за антинаркотичните звена, заключава годишният доклад на Държавния департамент.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!