Най-тежък беше разговорът в сферата на отбраната, заяви премиерът Бойко Борисов след срещата си с френския президент Никола Саркози.
Борисов каза, че
Саркози е проявил разбиране,
че не можем да купим френски корвети, каквото намерение имаше преди две години кабинетът на Станишев, а разговорът за ремонта на белгийските фрегати, които са френско производство, предстоял, когато страната бъде в по-добро състояние.
Колкото до ядрената енергетика, а Франция е най-големият производител на съоръжения в тази област, Саркози се учуди на нашите темпове, каза още Борисов и добави:
"При тях от първа копка до първи киловат минават седем години.
Ние трябва да спасим парите, които са хвърлени в "Белене" и Никола Саркози пое ангажимент и той да помисли по този въпрос с френски фирми".
Как се отделяте от Русия, след като всичко е поръчано там, попитал Саркози.
Най-важното, според него, е сигурността на централата и той на три пъти по време на разговора цитира инцидента в Чернобил, поясни още българският премиер.
За да не бъдат хвърлени пари на вятъра, търсим европейски партньори, заяви Борисов и добави, че вече има прецедент - "имаме спрени руски реактори, които са 100% надеждни".
Трябва да сме сигурни, че Европейският съюз няма да реши след 15 години, че реакторите на АЕЦ "Белене" са ненадеждни и трябва да се спрат, каза Борисов.
Френският президент е посочил, че
ще помогне на България да получи 300 млн. евро допълнителна компенсация
за затварянето на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй".
Борисов и Саркози си спомнили добрите времена в министерство на вътрешните работи, когато единият е бил главен секретар, а Саркози - министър на вътрешните работи.
Сега също има много добро сътрудничество между двете министерства, както и с ДАНС, каза българският премиер.
По-рано днес Бойко Борисов е обсъждал с френския си колега Франсоа Фийон финансово-икономическото състояние на двете страни и подготвяната от предишния кабинет сделка за покупка на френски корвети от България.
Обсъдихме финансовото-икономическо състояние на нашите две страни и срещнахме подкрепа от френска страна за нашата цел да имаме балансиран бюджет, съобщи Борисов след срещата.
Франсоа Фийон е изразил подкрета на Франция за получаване от България на 300 млн. евро допълнителна компенсация от ЕС затварянето на III и IV блок в АЕЦ "Козлодуй".
Обсъдихме и темата с подготвяната покупка на френски корвети, което е много неприятна тема, защото в нашия бюджет не са заложени пари за такава сделка, каза Борисов.
Според премиера въобще не се е налагало да стигаме до покупка на тези кораби.
Предишното правителство е направило бюджет за тази година въз основа на прогнозни резултати от ръст на БВП от 4,7%, знаейки че това няма да се случи, но с цел само да се харчат пари, заяви той.
"Очаквах Франция по въпроса за корветите да реагира по-тежко,
но френският премиер изрази разбиране към българските проблеми и каза, че ще се съобрази с тях.
В бъдеще, ако след 2011 г. икономиката тръгне добре, можем да говорим за модернизиране на двете белгийски фрегати, което би струвало по 150-160 млн. евро за всяка. Възложил съм на министъра на отбраната Николай Младенов и на вицепремиера Цветан Цветанов да подготвят програма за превъоръжаването на цялата армия. Досега се е работило само там, където е имало комисионни", заяви Бойко Борисов.
Запитан от журналисти дали Франция има интерес към изграждането на АЕЦ "Белене", той посочи, че по принцип има интерес френските компании да се включат в проекта, но този въпрос се обсъжда.
Премиерът Фийон поел ангажимент да разговаря с френски компании, които проявяват интерес за
инвестиции в проекта АЕЦ "Белене",
съобщи Борисов, цитиран от правителствената информационна служба.
По думите на Борисов включването на френски компании ще направи енергийния проект общоевропейски.
Борисов е получил подкрепа от френския си колега и по въпроса, свързан с осигуряването на помещения за българското училище в Париж.
Двамата министър-председатели са изразили задоволство от избора на Ирина Бокова за генерален директор на ЮНЕСКО.
Френската страна е изразила разбиране за забавянето с четири месеца на
програмата за прилагане на Шенгенското споразумение,
която е много важна за ЕС, защото България е външната й граница.
Много е важно държави като Франция, Германия и Италия да разбират нашите проблеми и да са настроени приятелски към нас, посочи Борисов.
Тази седмица предстои визита у нас на италианския премиер Силвио Берлускони, а до края на годината е планирано посещение на българския премиер в Германия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!