Се еон Сакскобургготски и неговата партия НДСВ останали през 2005 г. в тройната коалиция (БСП-ДПС-НДСВ), за да служат на националния интерес, твърди бившият министър-председател.
В изявление, публикувано в личния му, "царски" сайт в интернет (kingsimeon.bg) Сакскобурготски отговаря на въпроси, които българското общество му зададе много пъти след парламентарните избори през 2005 г.
Той обявява повечето твърдения за неговото участие във властта за "завъртани многократно в общественото пространство конюнктурни политически изказвания, някои от които - откровени лъжи".
"В какви ли грехове щеше да бъде обвинено НДСВ, ако беше напуснало коалицията? Щеше да е виновно за създаване на политическа криза, срив на доверието на европейските партньори, поставяне на партийните си интереси над националните и какво ли още не. Такъв един образ щеще ли да доведе до различен изборен резултат през 2009 г. за НДСВ и щеше ли да има положителен ефект за европейската интеграция на България?", пита Сакскобургготски в своята статия.
Той е убеден, че и преди, и след 1 януари 2007 г. - датата на влизането на България в ЕС, е имало и има огромен обем работа както за институциите, така и за обществото като цяло.
"До тази дата беше направено много и то от три поредни и различаващи се идейно правителства - на СДС, на НДСВ и ДПС, и на тройната коалиция БСП-НДСВ-ДПС. Европейската посока на развитие е еднаква и за трите управления", се твърди в публикувания текст.
Ето друг коментар на Симеон Сакскобургготски: "Изборните резултати през 2005 г. подредиха по различен начин управлението. Единствената възможна тогава формула беше партниране на трите водещи по резултат политически сили. Всяка друга конфигурация би поставила на риск членството и би обезсмислила труда на толкова хора.
Излизането от коалицията по средата на мандата би довело до излишен политически трус и изместване на усилията от реформите към предсрочни избори, политически борби и т.н. Това щеше да разклати доверието в България в международен план.
Тройният формат на управление бе единствено възможният за онзи етап на развитие на страната и политическата обстановка. Това създаде стабилност след изборния процес. Нима в момента не наблюдаваме нещо сходно?".
Евентуално свое излизане от управлението след 1 януари 2007 г. Сакскобургготски определя четири години по-късно като „прибързан и емоционален ход".
Според бившия премиер това би довело до "нестабилна коалиция БСП-ДПС, предсрочни избори, които щяха да повторят приблизително същия резултат, но пък щяха да бъдат похарчени милиони левове и то в момент, когато управлението постигаше добри резултати във финансовата сфера и попълването на държавния резерв - факт, който в началото на този мандат изигра ключова роля за преодоляване на кризата".
В края на своето изявление той подчетава убеждението си, че по време на двата си мандата във властта НДСВ е натрупало сериозен управленски опит и се научило да носи отговорност.
"Когато бе подписано споразумението за участие в коалиционно управление, водещо е било как да е полезна партията в тази конфигурация, а не какъв "номер" да скрои на партньорите си, за да спечели временни партийни дивиденти. Важното е, че НДСВ се доказа като лоялен и предсказуем парньор", пише Сакскобургготски.
Симеон Сакскобургготски: Лъжат за моето управление
Излизането от коалицията по средата на мандата би довело до излишен политически трус и щеше да разклати доверието в България, твърди бившият министър-председател
3 януари 2011, 20:21
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!