"Не е сега моментът да се говори за вдигане на заплатите на управниците - премиера, президента, министрите, служителите в политическите кабинети - ще изчакаме по-добри времена", заяви вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков.
В интервю за БНТ той обясни, че този законопроект е готов от април миналата година, но още тогава е било решено, че, няма да влезе в Народното събрание преди изборите.
Дянков е съгласен с министър-председателя, който още през април-май се е възпротивил.
"Първо и по-важно е да се вдигат всички доходи",
каза вицепремиерът.
Той напомни, че след като сегашното правителство ограничи участието на зам.-министри и други членове на политическите кабинети в управителните съвети на държавни дружества, сега заместник-министрите например имат по-ниски заплати от ръководителите на дирекции в едно министерство.
Дянков не пропусна да припомни, че при министър-председателя Станишев проблемът е бил решен "според мен, много нечестно". Тогава членовете на политическите кабинети заемаха постове в управителни съвети. Сегашният депутат от БСП Димчо Михалевски, например е бил в управителни съвети на инфраструктурни проекти, когато е бил зам.- министър и заплатата му е била малка част от това, което е получавал, а то общо е било около 150 000 лв.
Зам.- министърът на финансите по онова време Кирил Ананиев за четири години е получил близо 500 000 лв. от това, че е бил член на управителен съвет. И Румен Овчаров, и Анна Янева (сегашната председателка на софийската организация на БСП) са получавали такива пари.
"Ние забранихме през 2010 г. да си в повече от един управителен съвет и да получаваш пари от там. Нашите зам.- министри и областни управители получават само заплата, нямат допълнителни заплащания", заяви финансовият министър.
Той каза, че
всеки ден е предизборна кампания:
"Всеки ден, ако правиш нещо добро, увеличаваш шанса си за следващ мандат, затова всеки ден се опитваме да направим нещо положително".
Вицепремиерът подчерта, че приоритет за управляващите са мерки за намаляване на безработицата - младите хора, които току що излизат от училище и университета, и хронично безработните, които са около 200 000 души в България.
"За тези две групи имаме повече възможности и от държавния бюджет, не само с европейски средства. Искаме да отделим средства повече за поддържане на нови работни места. По този начин можем да увеличим доста обхватно броя на хората, които влизат чрез тези програми на пазара на труда", каза Симеон Дянков.
Попитан за демографския проблем в България Дянков каза, че не е склонен да се съгласи за семейно подоходно облагане.
"Виждал съм какво стимулира раждаемостта. В този сектор не става въпрос за пари.
Решението да имаш второ дете по никакъв начин, в която и да е държава, не е свързано с това колко пари получаваш. Ако имаш второ или трето дете, то е емоционално решение. Свързано е с това колко лесно на теб ти е да поддържаш по-голямо семейство.
Трябва да помагаме на семействата, не директно: дайте повече пари за всяко дете. А държавата трябва да поема повече от разходите за самото отглеждане и израстване на тези деца. Това е пътят за мен", подчерта Дянков.
С. Дянков: Няма да се вдигат заплатите на управници
Приоритет са мерките за намаляване на безработицата - младите хора, които току що излизат на пазара на труда, и хронично безработните, каза вицепремиерът и финансов министър
14 януари 2013, 09:46
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!