240 депутати членуват в 82 "групи за приятелство" в парламента. Неформално те са известни още като групи за парламентарен туризъм.
Справка от миналия мандат показва, че за година депутатските пътувания струват около 200 000 лева. В това число - приятелските в Баку, Рабат, Казабланка, Тбилиси, Пекин, Ханой, Ташкент, Чикаго, Бангкок...
Най-стръвна е битката за приятелство с държави като Куба, Бразилия и Малайзия, тъй като ако натам тръгне държавна делегация, то първи в списъка й ще са именно "приятелите" на тези страни от парламента, разказва Нова ТВ.
Бразилия, Еквадор, Куба, Индонезия, Тайланд са само някои от другите "екзотични" дестинации, с които депутатите ни се сдружават.
Както в обявите за работа, така и в парламента езиковите умения са предимство. Колкото по-странен език владее народният представител, толкова по-високи са шансовете му да другарува с екзотични страни. И да ги посети.
"Някои от тях са смислени според мен. Но има и такива, които си мисля, че са откровени екскурзии", коментира депутатът от БСП Георги Кадиев. "Всичко се дължи на контакти, на връзки, на лобита", обяснява и Красимир Велчев от ГЕРБ.
Скандал заради претенциите кой е по-голям другар на Русия
По думите на Велчев се разразила битка кой да оглави тази група за приятелство. Поискал я Волен Сидеров, а я оглавил Велчев.
Хората на "Атака" ще развиват други трудни сътрудничества. "В Северна Корея, колкото и странно да звучи, има производство на смартфони. В България има ли? Те си произвеждат", обяснява интереса от такова приятелство Илиан Тодоров от "Атака".
В групите за приятелство не се плаща, резултатите от дейността им не могат да бъдат отчетени, а разходите за пътуванията се размиват някъде в общите командировъчни пера.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!