Правителството на Бойко Борисов беше избрано на 27 юли 2009 г.
То получи подкрепата на 162-ма от общо 240 депутати. "За" гласуваха депутатите от ГЕРБ, "Атака", "Синята коалиция" и "Ред, законност и справедливост".
В първата си реч пред парламента като премиер Борисов обяви, че основната цел на новото правителство е да гарантира и да осъществи европейското развитие на страната.
Днес, обявявайки пред парламента намерението си за оставка, той заяви, че през тези 4 години кабинетът е направил максимума и подчерта отпушването на еврофондовете, спрени по време на управлението на тройната коалиция.
Като основно достижение на правителството през годините на неговото управление бе изтъквана запазената финансова стабилност в период на криза в световен мащаб.
Вчера обаче Борисов призна, говорейки за причините за смяната на Симеон Дянков, че той се е справил зле с осигуряването на растеж в икономиката, инвестиции и нарастване на доходите.
Именно строгата фискална дисциплина и това, че България остана страната с най-ниски доходи в ЕС бе сред най-честите критики към финансовия министър и кабинета като цяло.
Първата половина на мандата на кабинета "Борисов" бе белязана от серия показни акции и арести срещу организираната престъпност и хора, участвали във властта и свързвани с корупция. Това водеше до вдигане на рейтинга на премиера и министри, но и до обвинения в полицейщина и намеса в работата на съдебната власт.
Борисов се запомни и като премиерът, който не се колебаеше да сменя министри, за да успокои съсловни протести или възникнали напрежения. Девет пъти той прави персонални промени в правителството.
И днес премиерът напомни пред парламента за построените магистрали и пътища. Този приоритет на кабинета обаче роди и фразата "асфалтът не се яде", припомняна от неговите критици.
Борисов бе първият министър-председател след демократичните промени, който успя да запази положителен рейтинг след първата половина на мандата си.
Няколко големи скандала обаче оставиха сянка на съмнение в декларираните намерения за справяне с корупцията - огласяването на телефонни записи "Мишо Бирата" през януари 2011 г., досието "Буда" в началото на тази година.
Според някои анализатори силна страна на Борисов е умението му да е гъвкав в различни ситуации, опонентите му обаче не спират да напомнят, че никога не е ясно дали неговото да, утре няма да е не. Дори днес Христо Бисеров изрази съмнение дали наистина намерението за оставка ще бъде реализирано.
Подобни обвинения бяха отправяни към Борисов и заради позицията му за АЕЦ "Белене" - кабинетът прие решение за спиране на проекта на третата година от мандата си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!