„Българското общество е разделено“, коментира анализаторът Екатерина Шумицкая пред РИА „Новости“. „Разликата между ГЕРБ и Българската социалистическа партия е незначителна, но разделението не е по отношение на Европейския съюз. Мнозинството от населението все още гледа към Европа. И то въпреки факта, че България не спечели нищо особено от членството си в ЕС, но все пак икономическото и материално благополучие на европейците е ориентир за българите“.
В Турция: Невероятният номер с кирилицата
Шумицкая смята, че в България няма истинска евроскептична партия: „Българските социалисти не отричат членството в ЕС и НАТО, но все пак говорят за подобряване на отношенията с Русия“.
Според експерта единствената възможна коалиция на ГЕРБ в момента е с „Обединени патриоти“, които обаче са антиимигрантска и националистическа партия, чиито възгледи противоречат на „европейските ценности“ на Бойко Борисов. „Политическата криза в България не е свършила“, категорична е Шумицкая.
В много от руските медии днес се посочва, че българските граждани все още не могат да решат какво искат - приятелството с Русия или следването на посоката, диктувана от ЕС.
„Газета.ру“ припомня, че по време на управлението на ГЕРБ и Борисов в България беше направен одит на руските енергийни компании „Газпром“ и „Лукойл“, който затормози работата им. Същото правителство спря и „Южен поток“. А българското министерство на отбраната отказа на сключи договор с „МиГ“ и вместо това избра полска компания за ремонта на изтребителите си МиГ-29, продължава руската медия.
Освен това от „Газета.ру“ посочват, че по време на футболен мач, още докато е бил кмет на София, Бойко Борисов е стоял близо до Константин Циганов, основател на руската престъпна групировка „Уралмаш“.
Специалистът по славянските народи Петр Искендеров пък коментира пред РИА „Новости“, че ГЕРБ може да се коалира и с Движението за права и свободи, но трябва да се вземат под внимание промените в отношенията между ЕС и Турция.
Искендеров добавя, че има конфликт между Бойко Борисов и президента Румен Радев, чиито позиции са за нормализиране на отношенията с Русия.
Борисов ще трябва да се справи с проблемите на собственото си „политическо оцеляване“, посочва експертът и подчертава, че за всяко следващо българско правителство руският фактор ще бъде много важен.
Според Искендеров президентските избори са показали, че повечето от българските граждани са за възстановяване на отношенията с Русия.
Експертът смята, че Борисов ще поддържа антируски курс, насърчаван от ръководителите на Европейския съюз.
„Българския парламент остана в Европа“, е категоричното заглавие на „Комерсант“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!