Русия е готова да инвестира в атомната централа "Белене", ако българската страна реши да продава дела си в централата, съобщи в специално интервю за БНТ руският министър на енергетиката Сергей Шматко в навечерието на посещението си в България.
На въпрос "Готова ли е Русия да участва в проекта "Белене" не само като строител, но и като инвеститор - да сподели рисковете и да участва в продажбата на електричество след това, Шматко отговори:
"Ние по принцип сме заинтересовани да разгледаме подобно предложение. Смятаме, че такова решение от една страна ще помогне на българското правителство да вземе необходимото решение за продължаване на строителството, защото ние като инвеститори ще бъдем заинтересовани и да се контролират разходите".
Руската страна смята за привлекателни подобни инвестиции в Балканския регион, посочи още той.
Руският енергиен министър ще пристигне у нас за разговори по съвместните енергийни проекти след състоялата се миналия месец среща между премиерите на двете страни Бойко Борисов и Владимир Путин.
Той призова за по-бързо решаване на въпросите около АЕЦ "Белене", като същевременно не бе категоричен колко ще струва изграждането на централата.
"Проектът е много голям, срокът за строителството е много дълъг и срокът на възвръщаемост на проекта също е много дълъг. Това е характерно за атомните електростанции.
Затова кредитната лихва по стойността на привлечените ресурси в значителна степен и по най-значителен начин ще определи окончателно стойността на строителството", каза Шматко.
Кореспондентът на БНТ в Москва припомни, че първоначално Русия твърдеше, че АЕЦ "Белене" ще струва близо 4 млрд. евро, но тази година стана ясно, че цената ще бъде коригирана, включително заради световната криза и промяната в цените на суровините.
Шматко отхвърли обявената от българския му колега Трайчо Трайков сума от около 10 млрд. евро, като отбеляза, че разликата в оценката може да се обясни и с неяснотата около финансирането. Лихвите по кредита щели в значителна степен да повлияят на крайната цена.
Нашите сметки са малко по-различни, макар че трябва да се отбележи, че всичко зависи от разходите на така наречения собственик - защото има разходи на собственика, свързани със земята, със строителството на необходимата инфраструктура и така нататък, каза руският енергиен министър.
Той обаче е убеден, че и трите енергийни проекта - "Белене", "Южен поток" и петролопровода Бургас-Александруполис, изгодни и за Русия, и за България.
"Не се съмняваме, че реализацията на трите проекта е извънредно важна за самата България... И ми се струва, че това ръководство на България, което се ориентира по дългосрочните национални интереси на тази страна, трябва прекрасно да разбира това", каза Сергей Шматко.
Руският енергиен министър, който е един от бащите на проекта "Белене", казва, че идва в София с положителна и даже с емоционална нагласа.
Пред руската агенция ИТАР-ТАСС той каза, че страната му проявява интерес да разгледа предложението на българската страна, която е изразила готовност да разгледа въпроса за продажба на целия си дял (51%) или част от него на пазара.
Такова решение ще позволи на българската страна за вземе всички необходими решения за строежа, добави руският министър.
При визитата си в София той ще разговаря с министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и с премиера Бойко Борисов.
"По нареждане на министър-председателя (Владимир Путин) двамата с ръководителя на Росатом (Сергей Кириенко - бел. р.) заминаваме за България. Надяваме се да намерим аргументи, които да позволят на българските ръководители да изградят положително отношение към енергийните проекти с Русия", каза Шматко, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Няма съмнение, че реализацията на тези проекти ще позволи на България да стане енергиен център в Южна Европа и мощен транзитен възел, подчерта той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!