Румен Овчаров и Румен Петков няма да членуват в Изпълнителното бюро на БСП. Имената им не бяха сред предложените от председателя на партията Сергей Станишев 21.
Той обясни, че при избора си е търсил баланс между приемственост и промяна, съчетание на опитни политици с авторитет в и извън партията с нови лица.
След продължилото близо шест часа заседание на Националния съвет Станишев съобщи, че ръководството на партията ще се състои от 17 души.
Петима не са събрали необходимите гласове - Атанас Костадинов, Борислав Гуцанов, Димчо Михалевски, Георги Пирински и Николай Малинов. С най-висока подкрепа в ръководството е избран Янаки Стоилов.
Секретари на Изпълнителното бюро ще са Евгений Узунов, Катя Николова, Деница Златева и Корнелия Нинова.
"Това е бюро, в което няма нищо ново. Бюро, което е имитация на промени и бюро, което очевидно е избрано с манипулация на вота на членовете на Националния съвет", коментира за агенция "Фокус" Румен Овчаров.
Там няма място за работещи хора, а за хора, които ще имитират работа, добави той.
Румен Петков заяви, че
не е изненада за никого, че той и колегата му Овчаров не са в Изпълнителното бюро.
Петков обаче смята, че "не говори добре за партията" фактът, че силни фигури като Георги Пирински не са в ръководството.
Кандидатът на БСП за кмет на София Георги Кадиев отново поиска обяснение от бившия премиер за липсващите секретни доклади на ДАНС. Той обаче заяви, че полученият отговор е бил незадоволителен.
В началото на заседанието Националният съвет прие
политическа позиция по повод годишнината от 10 ноември 1989 г.
В нея се посочва, че "преди две десетилетия силите на промяната в тогавашната комунистическа партия са открили перспектива за ново демократично начало за развитието на България".
БСП има принос за "мирния характер на прехода у нас, за демократично развитие в това преломно време на смяна на политическата и икономическата система".
Партията носи "огромна отговорност за това, че
не успя да отстои и да реализира социалния модел на прехода
независимо че на два пъти спечели абсолютно парламентарно мнозинство", се заявява в позицията.
Тя провокира коментара на Татяна Дончева, че когато имаш "неразчистени терени в тила, волю-неволю партията отново се връща на изходни позиции и е по-добре нещата да се разчистят".
Визирайки куфарчетата с пари от началото на прехода, тя добави, че "няма как да обясняваш, че си солидарен с бедните хора, след като по някакъв начин
партията е съдействала за разслоението на хората
на бедни и богати и не просто това, а е направила несправедливо богати определена категория хора в българското общество".
Вече 20 години след началото на промените можем да говорим и като лява партия по-сериозно по този въпрос, без да се правим на ощипани, защото ако продължим, хората ще ни смятат за двулични, заяви Дончева тя.
В отговор на думите й Станишев каза, че според него
БСП не носи отговорност за първоначалното натрупване на капитала
в първите години на прехода. Румен Петков пък заяви, че не знае нищо за раздаваните куфарчета с пари и призова Татяна Дончева да покаже списъците, ако разполага с тях. Иначе било обидно за партията да се говори по този начин.