Петков определя като „чиста лъжа" изявлението на Дянков, че докато той е бил министър на вътрешните работи не е допуснал осъществяването на пряка връзка между информационните системи на митническите и данъчните служби.
Петков казва, че двете служби действат към Министерство на финансите и той не е имал правомощия да възпрепятства работата им.
"Казаното от Дянков е резултат от некомпетентност, недоброномереност или подвеждане от страна на нисшестоящи служители. След 6 месеца ще се види какъв е ефекта от предприетите от г-н Дянков екскурзии в страната", каза още Румен Петков.
"Трябва да е ясно, че в България всеки може да бъде министър, но всеки клеветник трябва да бъде даван на съд", заяви бившият министър.
Друго твърдение на финансовия министър, че по време на управлението на Румен Петков в МВР са поръчани 4 хеликоптера с туристически цели, депутатът от социалистическата партия определи като "пълна неподготвеност, откровена злонамереност или отново подвеждане".
Според Петков закупуването на хеликоптерите е част от стратегията за изпълнение на Шенгенските споразумения и стандарти и държавата ни не е имала отношение като финансиране.
Министърът на финансите Симеон Дянков има много по-важни дела
за решаване, за да се занимава с безплодни обвинения, заяви за БГНЕС директорът на пресцентъра на Министерството на финансите Лилия Николова.
При представянето на информационната система, която ще свързва базите данни на Агенция "Митници" и на Националната агенция за приходите (НАП) вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков каза, че от 6 години България има проект за създаването на подобна информационна система, но единствено липсата на политическа воля е забавила този процес.
Дянков даде десетдневен срок системата да бъде пусната и това стана след седмица.
Преди седмица министър Дянков каза за в. "Труд", че Министерството на финансите изненадващо се сдобило с четири хеликоптера на стойност 30 млн. евро. Били купени за МВР.
"Преди дни ми се обадиха и казаха: Идват при вас. Не ни трябват, контрактът ще бъде прекратен", обяви Дянков. Оказало се, че машините са туристически и не могат да се използват нито в спасителни, нито в аварийни операции, а и били нужни още няколко милиона - за да бъдат екипирани, както трябва за нуждите на Гранична полиция.
Междувременно днес стана известно, че Софийската градска прокуратура е образувала досъдебно производство срещувиновни длъжностни лица от Министерството на транспорта,
засягащо сделката с двата самолета, купени за нуждите на правителствения Авиоотряд-28.
Разследването обхваща периода от 12 август 2008 г. до 7 април 2009 г., когато е била осъществена процедурата за възлагане на обществената поръчка за двата самолета.
Досъдебното производство е образувано въз основа на получен сигнал от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков. Разследването е възложено на главната дирекция "Досъдебно производство" към МВР.
Също днес Бургаската окръжна прокуратура е започнала проверка по
няколко сигнала срещу депутата от ДПС Дурхан Мустафа
- бивш кмет на Руен.
Според финансови ревизори в Руен били налети около един милион лева за проекти, по които или не е извършено нищо, или са фалшифицирани.
Окръжният прокурор на Бургас Ангел Ангелов заяви, че ако се съберат достатъчно данни за повдигане на обвинение, делото срещу Мустафа ще бъде спряно заради имунитета му, който първо ще трябва да бъде свален.
Държавният бюджет е бил източван основно по две направления - с надписване на километри за превоз на ученици по селата, и с помощи за укрепване на реки и язовири, каза Ангелов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!