В ъпросът за сезирането на Конституционния съд (КС) е принципен, става въпрос не за Народното събрание и не за конкретното име, а за всички държавни институции – как назначават и как отзовават.
Това заяви президентът Росен Плевнелиев пред български журналисти в Ханой, Виетнам, на въпрос за мотивите му да сезира Конституционния съд за решението на Народното събрание да отмени избора на председател на ДАНС.
Направих това, което обещах, каза държавният глава. Мотивите ми са публично изложени и се намират на сайта на президентската институция.
Тук въпросът не е конкретен, за определен казус или определено име. Въпросът е принципен за една институция, каквато е Народното събрание. Въпросът е дали държавните институции, включително и президентът, могат да отзовават лица, които са назначили, когато пожелаят, и при това при доста неясни условия.
Мога ли аз да отзова назначените от мен конституционни съдии, когато пожелая? Може ли Народното събрание по същия начин да отзовава, когато намери за добре? Това е смисълът на въпроса, каза президентът Росен Плевнелиев.
На въпрос защо точно сега са оповестени мотивите на президента за сезирането на КС, докато президентът е на държавно посещение във Виетнам, Плевнелиев каза, че това е въпрос на процедура. "Държавният глава не отсъжда сам. Има Правен съвет, секретари, които отговарят с подписите си, за да може накрая държавният глава да сложи своя подпис. Процедурата отнема малко време, това е съвсем нормално. В президентската институция се отзовахме още по-отговорно, като поканихме външни консултанти, професори по конституционно право, преподаватели в различни университети. Самият аз съм присъствал на не една подобна среща, така че се отнесохме абсолютно отговорно", каза Плевнелиев.
Във Виетнам има конкретен интерес към инвестиции от България, каза още президентът. Вчера той и виетнамският му колега приеха декларация за стратегическо партньорство и анекс за нов модел на икономическо сътрудничество между двете страни.
Репутацията на България във Виетнам е особено висока, уважението към страната ни е дълбоко и силно, а това дава сериозни възможности за българския бизнес и институции да се възползват от това преимущество, посочи Плевнелиев. Той е оптимист, че в следващите няколко години ще има нарастване на стокооборота между двете страни и ще има български инвестиции във Виетнам, както и виетнамски в България.
Президентът посочи, че има български компании, които искат да инвестират във Виетнам - в инсталации за рециклиране на отработени масла, в други екологични проекти, в мини от национално значение във азиатската страна, както и възможности за изграждане на български фабрики във Виетнам в текстилната и хранителната индустрия, във фармацевтиката. Има и конкретни намерения от български компании за създаване на съвместни производства с Виетнам - в хранителната промишленост, винения сектор, тютюневите изделия, фармацевтиката, производството на храни.
Някои от големите виетнамски компании, включително най-голямата строителна компания или виетнамската петролна компания, която е световен гигант със собствени находища на газ и петрол, търсят възможност за сътрудничество с определени български компании, отбеляза президентът. Той изтъкна и възможностите за сътрудничество в областта на отбраната, като припомни, че има споразумение за това и се очакват първи конкретни резултати в сферата на утилизирането на военни продукти, доставките от България към Виетнам на определени военни продукти и системи, в съвместните усилия за модернизация на руско въоръжение, с което разполагат и двете страни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!