Н ачинът, по който се развие скандалът с Волен Сидеров и френския дипломатически служител, ще ни каже много за върховенството на закона в България, коментира пред журналисти посланикът на САЩ у нас Марси Рийс.
Не мога да имам мнение кой е прав в този случай, но всеки го следи много от близо и ще видим как ще се развие, отбеляза тя.
Относно вътрешната политика на България Рийс коментира, че като дипломат тя е наблюдател на случващото се. Българската политика е за българите, те трябва да я упражняват, добави тя.
Според нея дискусиите в страната ни за укрепването на институциите и върховенството на закона са много здравословни и трябва да се състоят. Укрепването на гражданското общество е важно за демокрацията, добави тя.
Посланик Рийс заяви, че САЩ подкрепя дискусията между американската компания "Уестингхаус" и правителството на България за проекта за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй". По думите ѝ технологията на компанията е номер едно в света. Дипломатът добави, че САЩ са много доволни от сътрудничеството в областта на енергетиката с България.
Тя и министърът на културата Петър Стоянович подписаха днес Меморандум между правителствата на двете държави за опазването на българското културно наследство. С него се налагат ограничения върху вноса на категории археологически и църковно-етноложки материали от България в САЩ.
Меморандумът се подписва в съответствие с Конвенцията на ЮНЕСКО от 1970 г. Ограничението на вноса ще се отнася до широк спектър от археологически материали, датиращи от 7500 година пр. н.е. до приблизително 1750 година от н.е., както и на етноложки материали, датиращи от 681 г. до 1750 г., определени в обособен списък, който ще бъде публикуван във Федералния регистър на САЩ.
Необяснимо дълго този документ не видя бял свят въпреки изключителната си важност, отбеляза министър Стоянович и посочи, че днешният ден увенчава един дълъг процес, започнал още през 2006 г. Министърът отбеляза, че през последните години САЩ се превърна в един от големите пазари за незаконен трафик на български ценности и че този документ ще спре нежеланата и от двете държави практика.
Посланик Рийс обясни, че споразумението оторизира Департамента по вътрешна сигурност на САЩ да предотвратява вноса в САЩ на предмети, представляващи българско културно наследство, освен ако България не издаде разрешение за това. Ако такива материали бъдат заловени на американската граница, САЩ ще ги връща на страната ни.
Отношението към историята и културата е мерило за развитието на един народ и една държава, заяви министър-председателят Пламен Орешарски, който присъства на подписването. По думите му днешното събитие е показателно за значението, което се отдава на опазването на културно-историческото наследство. То е част от съхранението на здравите основи, условие за просперитета на обществото, извор на национално самочувствие и гордост, че сме българи в един все по-глобализиращ се свят, отбеляза премиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!