Пл ламентът прие да бъде създаден специализиран наказателен съд и апелативен специализиран съд. Това стана при второто четене на промени в Закона за съдебната власт.
Острите и бурни протести на опозиционната БСП
изрази от парламентарната трибуна бившият министър на вътрешните работи Румен Петков.
Според него "истинската причина за създаването на тези съдилища са провалите на правоохранителните органи и това е начинът да се гарантира уют на една проваляща се политика, като тази с организираната престъпност".
Предстои депутатите да приемат текстове, свързани със създаването на специализираните прокуратури, както и да запишат компетенциите на тези институции.
Никой член на Висшия съдебен съвет (ВСС) няма да има право да участва в
гласуване, което се отнася до него или до негов роднина, както и при
обстоятелства, пораждащи съмнение в неговата безпристрастност, реши парламентът.
ВСС ще избира от състава си постоянна комисия "Професионална етика и превенция на корупцията", както и комисия по предложенията и атестирането на съдии, прокурори и следователи. Двата органа ще се състоят от по 10 членове.
Депутатите приеха за членове на ВСС да се избират юристи с високи професионални и нравствени качества, които имат
най-малко 15 години юридически стаж.
Народното събрание избира 11 членове на ВСС измежду съдии, прокурори, следователи, хабилитирани учени по правни науки, адвокати или други юристи. Органите на съдебната власт избират от своя състав членове на ВСС, като съдиите избират шестима, прокурорите - четирима, а следователите - един представител.
Членовете на ВСС ще определят броя, съдебните райони и седалищата на районните, окръжните и апелативните съдилища, по предложение и след съгласуване с министъра на правосъдието, а за военните съдилища - след съгласуване с министъра на отбраната.
ВСС може да закрива съдилища, да променя съдебни райони и седалища на съдилищата, съобразно степента на натовареност.
Друго право на ВСС е да определя броя на съдиите, прокурорите и следователите по отделни институции. Съветът ще съставя, води и съхранява кадровото дело на всеки съдия, прокурор и следовател.
Повече от час депутатите обсъждаха дали членовете на ВСС да минават през проверка за достъп до класифицирана информация, но гласуването беше отложено.
От "Коалиция за България" и от РЗС обявиха текста за противоконституционен. Чрез него съдебната власт се поставя в зависимост от изпълнителната, посочиха от левицата.
Министърът на правосъдието Маргарита Попова посочи, че предложението в закона се налага заради непълнота, която не позволява на членовете на Висшия съдебен съвет да работят с класифицирана информация. Според министъра
в момента членовете на ВСС нарушават закона за класифицираната информация,
защото не са поискали достъп до класифицирана информация. Аз имам доверие на моите колеги във ВСС за това, че ще получат достъп, имам доверие в ДАНС и Държавната комисия по сигурността на информацията за това, че никой няма да злоупотреби със служебното си положение, каза Попова в отговор на критиките от опозицията, че тази процедура ще се ползва за политически натиск от изпълнителната власт към съдебната.
Любен Корнезов от КБ посочи, че органите на МВР ще се месят в работа на съдебната власт и
кадровата политика на ВСС ще се определя от силовото министерство.
Кой позволи този полицейски текст да бъде вмъкнат в Закона за съдебната власт - той е недопустим и обиден, каза Корнезов. Ако бъде приет в този вид, ще означава че парламентът е приел поредния противоконституционен текст, каза Мая Манолова.
Румен Петков добави, че този член е поредната стъпка върху "прегазването на авторитета и самочувствието на съдебната власт". Корнелия Нинова посочи, че не се предвижда отказът да се получи достъп до класифицирана информация да се обжалва по съдебен ред. Според Михаил Миков няма нужда членовете на ВСС да имат допуск до класифицирана информация, защото такава се ползва за разкриване на тежки престъпления и за защита на националната сигурност.
Независимият депутат, избран с листата на РЗС, Яне Янев каза, че ако бъде приет текстът, ще се прилага двоен аршин, защото министрите и депутатите не се проверяват, а се иска проверка за ВСС.
Левицата призова председателя на
парламента Цецка Цачева да подаде оставка заради изчерпване на
доверието
към нея. В декларация от трибуната, прочетена от Петър
Димитров, левицата обвинява Цачева в системно през последния месец
"изкривяване" на кворума в зала, прикриване на отсъстващи депутати при
поименна проверка и еднолично от нейна страна решение кой от народните
представители присъства.
Този камерен парламент е рожба на председателя
Цачева и е време отговорността да се поеме от нея. ГЕРБ не може да си
гарантира кворум, което е проблем на управляващите, а не на опозицията,
посочват социалистите.
Решено: Спецсъд ще има!
Депутатите не се разбраха дали членовете на ВСС да минават през проверка за достъп до класифицирана информация
20 декември 2010, 19:55
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!