Р еформаторският блок показва доказателства за обвиненията си към управляващите, че управляващото мнозинство е приело на първо четене закон, писан извън страната ни и обслужващ чужди икономически и политически интереси.
На пресконференция днес бившият шеф на контраразузнаването, а сега общински съветник от ДСБ, ген. Атанас Атанасов показа писмо на Българския енергиен холдинг до министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев от декември 2013 г., в което се посочва, че законовите промени, свързани с проекта "Южен поток", заради които получихме предупреждения и въпроси от Европейската комисия, са предложени от "Газпром".
Сред документите са и мотивите към промените в Закона за енергетиката, в които се казва, че няма нужда тези промени да се съобщават на Европейската комисия.
Българското правителство и управляващото мнозинство са предприели действия, включително и законодателни, насочени пряко срещу ЕС и икономическите интереси на България, под инструктажа на чужда сила, заявиха Реформаторите и попитаха каква е причината новите текстове в закона да се крият от партньорите ни в Брюксел.
"Смисълът и логиката на предложението на "Южен поток транспорт", чийто основен акционер е "Газпром", е очевидно много близък до законопроекта, внесен от депутатите от БСП. Морската част от газопровода се превръща в тотален руски монопол", заявяват реформаторите.
"Изключително скандално е, че предложенията на "Южен поток транспорт" са оформени като готов законопроект, който е подготвен за внасяне, като дори е написано име на вносител – Михаил Миков. Следват мотиви, под които е сложено името на Пламен Орешарски като вносител. Очевидно е имало голямо колебание от кого да бъдат внесени промените", заяви Атанас Атанасов.
Според Реформаторите скандалният законопроект има три много ясни политически и икономически цели:
1) Засилването на зависимостта на България от Русия и поддържането на високи монополни цени на газа и парното у нас.
2) Противопоставя България на ЕС, като умишлено възпрепятства възможността Европейския съюз да формира самостоятелна енергийна политика.
3) Българската енергетика да се управлява директно от Москва и единствено в полза на руския монополист.
Реформаторският блок настоява законопроектът, внесен от БСП, да бъде спрян незабавно,
защото е в пряк ущърб на българските национални интереси. България няма нужда от нови газови монополи, а от алтернативи и много доставчици, което ще свали цените.
Освен това Реформаторите поискаха Министерството на икономиката и енергетиката да разкрие цялата кореспонденция по "Южен поток" и да отговори публично защо допуска намеса на чужда сила във вътрешните работи на България.
РБ попита и кой е допуснал толкова важно законодателство, което засяга националната сигурност, да се изготви извън територията на България.
Ние ще допълним нашия сигнал да Европейската комисия с тези документи, заявиха от РБ.
По-рано днес депутатът от БСП Таско Ерменков, който е сред вносителите на законовите промени, отрече да има писмо от "Газпром" със законовите промени заради проекта "Южен поток."
Той заяви, че те целят да хармонизират българското законодателство с Третия енергиен либерализационен пакет на ЕС. По думите му новите текстове са обсъдени с Министерството на енергетиката, а с промените в закона е направено ясно разграничаване на отговорностите.
"Имаме морска част на тръбопровода, която свързва руския бряг с българския. Всеки, който докара газ тук, ще има достъп до приемната станция", заяви Ерменков и обясни, че морската част на газопровода е отделена, а за останалата част на тръбата е дадена възможност на комисар Йотингер да води преговорите с Русия.
По-късно пред журналисти в парламента той отново отрече поправките в енергийния закон, свързани с "Южен поток", да са правени под натиск на руската страна.
"Да говори човек, който е отишъл, направил е донос пред ЕК, че сме нарушили европейското законодателство, което абсолютно не е вярно, това граничи с национално предателство", продължи той. По думите му, няма никакви основания да започне наказателна процедура по отношение на промените в Закона за енергетиката, свързани с "Южен поток".
Миналата седмица депутати от БСП и ДПС заявиха, че промените в Закона за енергетиката не са писани под натиск от руската страна и "Газпром".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!