Г раждански съвет ще изработва актуалните политически позиции на Реформаторския блок, ще решава да се разширява ли формацията и с кои партии да си взаимодейства в бъдеще.
Днес пред медиите се представиха 25-те членове на съвета на блока, в който сега влизат Съюзът на демократичниите сили (СДС), Демократи за силна България (ДСБ), Движение България на гражданите (ДБГ), "Зелените", "Синьо единство", "Свобода и достойнство" и БЗНС.
Гражданският съвет ще разработва управленски политики по 12-те принципа, около които реформаторите се обединиха при създаването си в началото на юли, и ще "създава легитимна платформа" за взаимодействието на блока с гражданското общество в страната.
Гражданският съвет се състои от лица, дали съгласие да участват при формирането на политически решения на Реформаторския блок, както и по двама представители на седемте партии от блока - общо 39 души.
В съвета са икономистите Георги Ганев, Трайчо Трайков, Генади Кондарев, Евгени Кънев, Иво Ивков и Любомир Христов, юристите Атанас Славов, Гроздан Караджов, Горан Стойковски, социалният антрополог Харалан Александров,социалният психолог Иван К. Иванов, политолозите и социолозите Деян Кюранов, Димитър Бечев, проф. Тодор Танев, Цветозар Томов и Стефан Попов, режисьорът Стоян Радев, литературният историк и критик проф. Михаил Неделчев, писателят Калин Терзийски, журналистката Ралица Ковачева, предприемачите Анатоли Замфиров и Виктор Лилов, екологът Георги Стефанов, Ергин Емин - общественик, председател на сдружение "Евет", Юлияна Николова - специалист по публична администрация и мениджмънт.
По-рано днес проф. Михаил Неделчев напомни пред БНТ, че Гражданският съвет беше сформиран след призив от група университетски преподаватели. В него има по двама представители от партия, например, Петър Москов и Радан Кънев от ДСБ, Меглена Кунева и Найден Зеленогорски от ДБГ и др.
Неделчев е убеден, че Реформаторския блок ще роди реформаторското мнозинство, което да поеме управлението на страната. Пъстротата на идеологиите е важна, но този блок трябва се оформи като самостоятелен политически обект. Най-важната част е да бъде отвоювана държавата от мафията, заяви той.
Спооред Цветозар Томов политическите решения да се вземат с участие на независими експерти, което ще покаже публично какви са идеите за реформи в България. На въпрос има ли възможност да се направи коалиция с ГЕРБ Цветозар Томов заяви, че нито една партия в този парламент не е приемлив партньор на Реформаторския блок. Тясна платформа за взаимодействие може и да има, но зависи преди всичко от тях, подчерта Томов.
Любомир Христов посочи някои посоки в икономическата сфера, в които работят: повишаване на доходите и жизнения стандарт на гражданите. В това направление не се разграничават от сега управляващите. Двете конкретни теми за реформаторите са дълбока пенсионна реформа, която да даде възможност на бъдещите пенсионери сами да осигурят достоен доход за пенсиите, и майчинските да могат да се плащат от бащите, а не от държавата.
В началото на август социологът Мира Радева прогнозира, че е напълно възможно при избори наесен или догодина, Реформаторският блок да се изравни с ГЕРБ. "Има ниша на търсенето на нещо ново. Въпросът е дали Реформаторският блок ще може да се легитимира като това ново. Потенциал има”, каза днес социологът Кольо Колев, а преди девет дни "Алфа рисърч" обяви, че Реформаторският блок подкрепата на 7,6% от общия брой избиратели.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!