Пв вият "Речник на политическите партии в България" съхранява случващото се у нас през последните 20 години. Премиерата на ценното издание с автор журналистката от БТА Таня Николова е днес в библиотеката на Софийския университет "Св. Климент Охридски", съобщиха издателите от "Парадигма".
Книгата се опитва да даде отговор колко са партиите в България след 10 ноември 1989 г. - 100, 200, 300 или 400? Библиографска справка показва, че липсва издание, което да дава отговор на този въпрос.
"Речник на политическите партии в България. 1989-2009. Хроника на събитията" е първи по рода си справочник, който в систематизиран вид представя политическите партии в България, възстановени и основани през последните 20 години.
До голяма степен политическата история на страната през този период е историята на възникването и развитието на тези формирования. В този смисъл познаването на феномена "стотици партии" е от съществено значение за политолози, историци, политици, студенти.
Именният показалец, с който е снабдено изданието, освен справочната му функция, дава представа и за характерното за периода "политическо номадство".
Като "фон" на възникването и развитието на политическите партии в България след 1989 г. книгата предлага "Хроника на събитията". Някои от тях имат пряка връзка с разглежданите партии - конгреси, парламентарни избори, политически събития. Други, на пръв поглед, нямат нищо общо с политическата история през този период. Всички те обаче разкриват особеностите на т.нар. български преход.
И "Речникът", и "Хрониката" целят да съхранят случващото се в България през последните 20 години - малък отрязък от време на границата на 20-ти и 21-ви век.
Авторката Таня Николова е завършила история във Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий" и редакционно издателско дело в Софийския университет "Св. Климент Охридски". От 1980 до 1992 г. е редактор в издателство "Христо Ботев". От 1993 г. работи като специалист в Българската телеграфна агенция, където се занимава с обработка, систематизиране, изготвяне и съхраняване на справочна информация в сферата на вътрешната и външната политика на България.
Съавтор е на книгите "Политически партии, организации и движения в България и техните лидери 1878-1998" (1999 г.) и "България. ХХ век. Хроника" (2004 г.), автор е на изданието "Пътят на България към Европейския съюз" (2005 г.).
Речник на политическите партии в България
"Речник на политическите партии в България. 1989-2009. Хроника на събитията" е първи по рода си справочник, който в систематизиран вид представя партиите, възстановени и основани през последните 20 години
12 февруари 2013, 13:41
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!