П редлагаме на политическите партии джентълменско споразумение, декларация, чийто текст предвижда партиите да се откажат от използването на платени коментатори, известни като интернет „тролове“, а медиите и сайтовете да следят и осветяват всички случаи, които им станат известни.
Това каза на кръгла маса в Народното събрание депутатът от Реформаторския блок Антони Тренчев, който инициира форума.
„Осъждаме порочната практика в интернет пространството да се използват платени коментатори,
които да насаждат омраза, агресия или оклеветяване на политическите опоненти, както и на неистинни коментари, имащи за цел да формират манипулативно нагласи в обществото, особено преди и по време на избори в полза на една или друга политическа сила. Считаме, че това е демонстративно неуважение към правото на българските граждани на свободна воля, собствен избор и индивидуална преценка“, се казва в проектодекларацията, предложена от РБ.
„Темата за интернет „троловете“ очевидно е важна за българското общество“,
каза по време на срещата Тренчев.
участваха представители на ГЕРБ, БСП, Патриотичния фронт и Български демократичен център, онлайн активисти, журналисти и представители на интернет бранша.
„Партийните „тролове“ са най-дразнещата форма и проява на платените коментари –
те са неясно финансирани, анонимни, насаждат напрежение, език на омразата и клевети“,
каза още Тренчев.
Участници в дискусията подчертаха, че процедурата по разкриване на това кой стои зад „троловете“ е сложна, според закона, защото не е дефинирана като тежко престъпление и подчертаха, че решението на проблема трябва да търси баланса спрямо свободата на словото, върховенството на закона и човешките права. Те откроиха, че по-важният въпрос е кой е поръчителят на платените коментатори.
По време на дискусията се поставиха въпросите за саморегулация на интернет сайтове и форуми, както и въвеждането на правила от самите медии с цел по-качествена размяна на мнения. Като част от решенията беше предложено въвеждането на регистър на троловете, технологично решение за филтриране на платени коментари. Участниците се обединиха около тезата, че е добре да се продължи с предложения за промени в интернет законодателство, саморегулацията на медиите и утвърждаване на добри практики от партиите.
От бранша на компаниите за дигитални технологии подчертаха, че трябва да се обърне внимание на дейността на т.нар. компании за интернет репутация, които съществуват на базата на подобни поръчки и схеми за платени коментара.
Константин Павлов – Комитата предложи някои дейности на „троленето“ да се възприемат като действия на организирана престъпна група, а адвокатът Атанас Костов поиска промени в Наказателния кодекс, които да регламентират като доказателство в съда обидата и клеветата в интернет.
„Целим да обезмислим финансово и да заклеймим морално „тролските“ практики“,
каза Тренчев, като обобщи, че на кръглата маса възражения по политическата декларация не са направени от участващите представители на БСП, ГЕРБ, ПФ и БДЦ. Той каза, че приветства тяхната готовност да подпишат официално текста на декларацията през следващата седмица.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!