М инистърът на отбраната Ангел Найденов представи на пресконференция констатации от разсекретения доклад на комисията, назначена след атентата в Кербала през 2003 г. за изясняване на всичко, свързано с атаката срещу българската база "Индия". В доклада се констатират
слабости в координирането на действията между щаба на полската бригада и българския пехотен батальон.
Има извод за непълна оценка на обстановката около базата, подстъпите към нея, и непълно изграждане на фортификационните съоръжения.
Съветът по отбрана, анализирайки този доклад преди 10 години, не е намерил виновно поведение в никое длъжностно лице, на което да бъде вменена дисциплинарна отговорност по случая.
Прави се изводът за неизпълнение в пълен обем на всички указания по защитата и охраната на базата, за недостатъчния брой прегради и заграждения за затваряне на всички подстъпи към базата, за непълноценно използване на инженерния взвод, наличната техника и свободния от бойни задачи личен състав за усъвършенстване на инженерното оборудване около базата. Не са отчетени огневите възможности на щатните оръжия като РПГ, СПГ и бронираните машини на пехотата за укрепване на огневата система за охрана и отбрана, посочи министърът.
Командирът на българския пехотен батальон е организирал изпълнението на задачите по изграждането на фортификационните съоръжения и заграждения в и около базата "Индия" в съответствие с издадените оперативни заповеди от страна на бригадата, в чийто състав е българският контингент, с приложените към тях анекси по инженерното осигуряване, както и по изискванията на наставлението за действията на пехотния батальон в операции по поддържане на мира.
От ГЩ на БА тогава са били получени указания за допълнително оборудване с бетонни блокове и съоръжения, тип "Хеско", направена е била и заявка за това до командването на бригадата, но поради ограничени възможности за доставка са били поставени само телени заграждения и е бил устроен ров.
Като смущаващ министърът определи факта, че състоянието на фортификационното оборудване и инженерните заграждения на базата "Индия" са били инспектирани на 27–29 ноември 2003 г. – месец преди инцидента, от комисия, ръководена от зам.-командир на многонационалната дивизия. Сигурността, която осигуряват, е била оценена на 85%. Въпреки тази сравнително висока оценка, дадена от командването на многонационалната дивизия, са констатирани недостатъци, част от които са може би съществена предпоставка за последвалите трагични събития, посочи Найденов.
За осигуряването на пълна физическа защита на личния състав е било необходимо изграждане на отбраната в пълен обем съгласно класическите изисквания, но се твърди, че съществуващите градски условия и усилията на коалицията за постигане на отношения на доверие с местното население не са позволили изпълнението на тези задачи, посочи Найденов.
Не са били изпълнени в пълен обем всички указания по защитата и охраната на базата, недостатъчно е било използването на прегради и заграждения за затваряне на всички подстъпи и подходи към базата. Не са били предвидени позиции на гранатохвъргачките, като основно средство за унищожаване на приближаващи се към лагера транспортни средства. Найденов отбеляза и констатацията, че в голяма степен тези пропуски са били и отговорност на българския командир.
Към 2003 г. България не е разполагала с щатно сформирани, окомплектовани и подготвени военни формирования за операции извън страната. Констатира се недостатъчна разузнавателна информация за терористичните групировки към декември 2003 г., посочи Найденов и добави, че констатацията може да бъде отнесена общо за коалицията, а не само за българския военен контингент. Там, където има разузнавателна информация, защото от 18 декември започва да тече информация за наличие на потенциални заплахи, свързани с коалиционните сили, тази информация съществува в общо описание на потенциалните заплахи.
В анализираните доклади не се предлагат конкретни мерки за засилване на сигурността на българския военен контингент, все пак има констатацията, че разузнавателната информация дава възможност предварителни решения да бъдат взети, без обаче да се конкретизират срокове, без да се посочва непосредствен противник и неговите възможности.
В отговор на въпрос Найденов каза, че не е търсил политически дивиденти с разсекретяването на доклада, но смята, че близките на загиналите имат право да видят констатациите в него. Нямам намерение да правя преоценка на заключенията, не очаквайте това от мен, не очаквайте подобна преоценка и от командването на въоръжените сили - с 10-годишна давност, каза Ангел Найденов. Той коментира, че ще бъде "неособено добър знак" желанието за употреба на доклада във вътрешно- или във външнополитически план и не това е смисълът на решението му за разсекретяването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!