Н е може да очакваме спиране на скандалите с подслушванията.
Това заяви в "Седмицата" на "Дарик радио" председателят на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства Бойко Рашков.
По думите му новосформираната институция ще има реални резултати от работата си до два-три месеца (Чуйте аудиозапис на разговора).
"Пълно излизане не можем да се надяваме да има, защото все някога ще се намери повод или подходящ човек, който ще извърши нарушение на закона. Така че 100-процентова гаранция, че ние ще се справим със злоупотребите в тази среда, не може да се даде.
Такива гаранции не дават и другите институции, в областта, в която те работят”, поясни той.
"Доколкото разбрах от медиите всички тези сигнали, които са отправени към прокуратурата, ще касаят единствено тази институция.
Тя в компетентна да провери и, ако има основание, да образува наказателно дело, ще го образува и ще се разпореди провеждането на разследване”, каза още Рашков.
"След като един сигнал се отправи към прокуратурата, друг орган не може да поеме ангажимент за извършването на такива паралелни проверки, защото прокуратурата ще трябва да провери първо има или няма извършено престъпление”, обясни той.
Бюрото няма право да се произнася по скандала с подслушването на разговора между Бойко Борисов и Георги Първанов,
тъй като той вече е в полето на действие на прокуратурата. „Нашето бюро не е орган за разследване, то е орган за контрол и съхранение на СРС-та. Трябва да има такова бюро, защото според практиката на Европейския съд за правата на човека, трябва да се създаде независим орган, който да наблюдава и контролира тази дейност”, разясни началникът на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства.
Рашков уточни, че проверката на СРС означава всички аспекти на тази дейност.
Както и техниката, която се използва, в смисъл дали техниката, която се използва е в действие в резултат на даденото решение на съдията, дали всичко е в сроковете по закон. Той говори още и за отменения текст от Наказателния кодекс, свързан с филмирането на длъжностни лица. Неговата позиция е, че не е трябвало този текст да отпадне.
Става дума за чл. 146 в неговите три алинеи, който инкриминираше филмирането на укорими деяния на висшестоящи личности. „Тук не става дума за записи, а за уронване престижа на личността”, посочи Рашков и допълни:
"Рационалното в този текст вместо да се изведе на преден план, като че ли отиде в коша, продължи началникът на бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!