Ео опейската комисия не препоръчва, а изисква структурна реформа на Висшия съдебен съвет (ВСС), каза днес в интервю за БНТ министърът на правосъдието Диана Ковачева.
Необходимата реформа из основи се отнася до прозрачния, състезателен начин, по който се назначават добри професионалисти, хора с почтеност в съдебната система.
"Това е ключът за добра работа на ВСС. Промените в закона, които предлагаме, предвиждат именно това - ясна процедура за назначаване на членовете на ВСС.
В своите доклади Европейската комисия (ЕК) не е препоръчала пряк избор на членовете на ВСС. Тази тема се появи през март, когато обсъждахме с ЕК начина, по който да се направят промените за избора на следващия ВСС. Смятам, че сме на едно мнение с ЕК. Преките избори на членовете на ВСС не се ограничават само с прякото гласуване, а те включват и процедура по пряко номиниране, която предвиждаме в закона.
Даваме възможност на всеки магистрат да номинира свой фаворит. Това в никакъв случай не е ограничен и предрешен избор. Реформата, която предлагаме, се надявам да бъде добре оценена от ЕК", подчерта Ковачева.
Сегашният ВСС няма да избира нов главен прокурор. "Още е рано за избор на главен прокурор, сега сме фокусирани върху промените в Закона за съдебната власт" смята тя.
"Според мен част от реформата в съдебната система е фактът, че на всеки 5 години се сменят членовете на ВСС, затова съм привърженик на мандатността. В бъдеще може да се обмисли намаляване на мандата на ВСС, може би 5 години са прекалено много, също може да се помисли за някаква вътрешна ротация.
Не бих се съгласила ВСС да се превърне в непостоянно действащ орган, защото той е натоварен с кадровата политика в съдебната система, това е много работа. Има десет постоянни комисии и тяхната работа не може да се свърши за един ден заседание в седмицата. ВСС трябва да е постоянно действащ орган", казва Диана Ковачева.
За условната присъда на бившата изпълнителна директорка на Държавен фонд "Земеделие" Калина Илиева, правосъдният министър коментира, че не е запозната с мотивите на съда. "Притеснява ме, че един млад човек се е отказал да учи, а е фалшифицирал дипломата си, смятам, че това е тревожно", обясни Ковачева.
За работата на съдилищата правосъдният министър отбеляза, че около 93% от делата се решават в срок и завършват с осъдителни присъди, а този процент е висок.
"ЕК се интересува от знаковите дела. За братя Галеви ще бъде отразен фактът, че те са осъдени и че са се отклонили от изтърпяване на своето наказание. Този казус се отнася до МП, доколкото трябва да се даде отговор на въпроса необходими ли са промени в НПК", обясни Ковачева.
Но тя смята, че не е необходимо да се променя НПК, според експертите, защото той е изцяло съобразен с европейските стандарти.
Министър Диана Ковачева: Рано е за избор на нов главен прокурор
Промените в закона, които предлагаме, предвиждат ясна процедура за назначаване на членовете на ВСС, каза министърът на правосъдието пред БНТ
5 юни 2012, 13:20
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!