Всички етнически групи, които съставляват нашата нация, трябва да се чувстват у дома си в България и да се чувстват равноправни на останалите български граждани, каза министър-председателят и министър на външните работи Марин Райков пред участниците в заседанието на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционни въпроси (НССЕИВ) към Министерския съвет.
Голяма част от ромските организации обаче напуснаха заседанието, тъй като според тях "съветът е кух и не действа ефективно".
Премиерът Райков прие едно от техните искания - да се създаде работна група, която да подготви исканата административна структура и тя да управлява и контролира Националната стратегия за ромите.
Групата ще представи предложенията си на следващото заседание на съвета на 22 април.
По думите на Райков очевидно е, че
проблеми има и всеки, който ги игнорира, греши
Проблемите според премиера няма да бъдат решени и ако се влезе в логиката на полемиката и конфронтацията, а нерешаването на тези микро- и макрокризи на доверието между отделните български граждани води до отслабване на нацията и акумулира напрежение.
Като един от ключовите проблеми Райков посочи общуването между отделните общности.
Малцинствените групи са най-уязвими в период на социална криза. Когато един човек бъде доведен до просешка тояга, най-лесно е да бъде убеден, че трябва да я размаха срещу съседа или срещу този, който е различен, коментира премиерът.
Той акцентира в словото си върху стратегията за интеграцията на ромите и отделените немалко средства за дейностите по нея. Специално внимание Райков обърна на образованието.
Българите от ромски произход имат нужда от допълнително усилие на обществото, за да може
чрез по-голяма образованост да се повиши тяхната конкурентоспособност
на пазара на труда и това е ключов проблем, заяви премиерът. Той отбеляза, че ромският въпрос не е само български, но и европейски.
Ние българите не провеждаме политика, която има за цел да разтоварим своето общество от един проблем за сметка на социалната система на която и да било страна - партньор, заяви обаче Райков.
Проявата на расизъм и нетолерантност са напълно чужди на българската национална традиция, на духа на българския народ, и е от изключително значение българските институции да бъдат в съответствие със закона безмилостни към всяка проява на расизъм, заяви още министър-председателят.
"Има говор на омразата и към него прибягват едни политици, някои от тях разбиват вратата на Министерския съвет, стремейки се да влязат и ние няма да толерираме това поведение.
Напълно разбирам и приемам възмущението на нашите съграждани от ромски произход, които отхвърлят този тип поведение и искат държавата да ги защити. Бих искал нашите институции да изпълнят задължението си към тях", призова Райков.
По думите му във всяка демократична държава принципите на свободата на словото са свещени и неприкосновени, но свободата на словото не може по никакъв начин да бъде алиби за говора на омразата.
В края на речта представител на телевизия "Алфа" поиска обяснение от премиера
защо обвинява лидера на партия "Атака" в расизъм,
а министър-председателят заяви, че ще отговаря на журналистически въпроси на пресконференция.
Веднага след това присъстващият ромски оркестър отправи поздрав към участниците в заседанието с песен, прекъсвайки опита на някои от ромите да се включат в спора.
След песента премиерът се извини за репликите, чути в залата, като добави, че не е споменал политическа сила в изказването си.От името обаче на тази политическа сила чухме няколко изречения, с които тя сама се припозна в обвиненията, които отправих, отбеляза Райков. По думите му това е било особено показателно.
"Когато човек смята, че е патриот или твърди, че е такъв, той трябва да работи за единството на нацията. Един патриот не парцелира нацията на етническа основа, той се грижи и бди за нейното морално единство, иначе е просто политически спекулант" каза премиерът и добави, че не отправя обвинения към нито една политическа сила.
Марин Райков приветства заявената от някои от ромските лидери решимост да се борят срещу купуването на гласове.
На въпрос от залата "Вярвате ли им", премиерът заяви, че е важно "всички заедно да отправим ясен апел - хората не трябва да продават своите гласове, защото един глас струва много повече от това, което ви предлагат".
Днес се отбелязва Световният ден на ромите. Празникът е утвърден на първия Световен ромски конгрес, проведен в Лондон на 8 април 1971 г., който събира представители от 30 страни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!