Темата за принадлежността към Държавна сигурност не е централна и не е моята тема, тя е част от чалгата на прехода.
Това заяви служебният премиер Марин Райков, цитиран от Агенция "Фокус" на брифинг, свикан заради обявената вчера принадлежност към ДС на зам.-министъра в МИЕТ Божан Стоянов.
"Божан Стоянов е бил проверяван през 2008 г. и има документ, с който се установява, че
няма данни за съпричастност към ДС
Добре е да придаваме повече стойност на нашите становища и да не даваме повече поводи за спекулации.
От 2008 г. досега нищо не се е променило в миналото на Стоянов. Архивният масив няма изрично лично негово съгласие да сътрудничи, нито каквато и да е следа за сътрудничество", посочи Марин Райков.
"Комисията по досиетата беше създадена именно, за да спре рекета и поставянето в зависимост. Божан Стоянов е назначен за зам.-министър на основата на издадения през 2008 г. документ от Комисията по досиетата.
"Няма и данни за заличаване на документи. Доколкото съм запознат наличните единствено картонче и вписване в регистър попадат в друга хипотеза на същия Закон за досиетата", заяви министър-председателят.
Не мога да приема опитите тази тема да се използва за дестабилизиране на администрацията
Запазвам си правото да променя становището си по този конкретен случай при наличие на категорични и автентични доказателства", заяви Райков.
Изискванията за проверка за принадлежност към бившата Държавна сигурност не могат да бъдат като свидетелствата за съдимост и да се актуализират през шест месеца, добави премиерът.
"Поканих ви с едно известно неудобство, защото темата не е централна и най-малкото не е моята тема. Тя е част от чалгата на прехода – принадлежност към ДС.
Преди няколко дни поканих председателя на Комисията по досиетата Евтим Костадинов да изкажа своята институционална подкрепа. На следващия ден, комисията излезе със становище, че преди четвърт век един от моите зам.-министри е бил агент на 5-о районно управление на МВР", заяви още Марин Райков.
Шефът на Комисията по досиетата: Установената принадлежност Божан Стоянов към бившата Държавна сигурност е безспорна
Евтим Костадинов, председател на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия, обясни разминаването в становището на Комисията от 2008 г. и сегашните данни, огласени от нея.
Нямаме никакво основание да се съмняваме в решението на Комисията по досиетата, каза Костадинов пред Агенция "Фокус".
"През 2008 г. на основание чл. 31 ал. 1 т.2 от Закона за досиетата, Божан Стоянов си подава документ до Комисията по досиетата, с който иска да бъде проверен „по частен път”, и да бъде установена принадлежност, ако има документи за такава. Комисията, съгласно практиката през 2008 г., и възможностите за работа, на основание чл. 16 ал.2 от закона, извършва проверка като изпраща писма до службите – Национална разузнавателна служба, Военна информация и Министерство на вътрешните работи.
На основание текст от закона, в рамките на един месец Министерството на вътрешните работи, с официално писмо, изпраща документация също така и до другите сътрудници, че няма никъде в техните масиви документи, които да послужат на комисията, за да бъде установена принадлежност. Комисията, на основание тези писма, информира Стоянов, че към момента на проверката, няма данни в документи, с които да се установи принадлежност. Подчертавам – към момента на проверката през 2008 г.", обясни Костадинов.
"През 2009 г. ние си приехме картотеката,
а през 2010 г. и регистрационните дневници от Министерството на вътрешните работи. И комисията, от масивите, примерно на Министерство на вътрешните работи в момента, от Националната разузнавателна служба, служба "Военна полиция" и Националната служба за охрана, си извършва вече сама проверките и си носи отговорност.
В момента още не сме получили изключително от Военна информация на 100% картотеката, регистрационните дневници, както и архива, и затова продължаваме да издаваме такива документи, където пише "към момента на проверката - няма принадлежност".
Случаят със Стоянов, за съжаление, не е такъв през 2013 година. На вчерашната дата – 10 април – след извършена проверка в документацията и в масивите на комисията, се установяват документи, предадени от Министерство на вътрешните работи, в които се дава достатъчно основание да се установи принадлежност и да се обяви в публичното пространство.
Това е посочено и в решението – че имаме документи, примерно регистрационен картон в картотека, образец 4, също така отметка в регистрационния дневник, отметка в архивния дневник, на коя дата е архивирано делото.
Имаме оригинал рапорт за вербовка, докладна за извършена вербовка, регистрационна карта. Имаме също така информационна карта за самия Божан Стоянов и клеймо на Министерство на вътрешните работи, че тази папка е разделена по смисъла на тогавашната действаща законова основа.
На 07 август 2008 г. папката е разделена и е приготвена за изпращане на комисията. Именно на тази документална основа комисията е установила принадлежност и е обявила на публичното пространство на вчерашната дата принадлежността на Стоянов", обясни Евтим Костадинов. По думите му Божан Стоянов не е първият случай, при който е установена принадлежност впоследствие.
"Мога да върна назад историята и да посоча, че имахме установена принадлежност впоследствие и за представител от медия, и за член на министерски кабинет и т.н.", допълни Костадинов. До момента са проверени над 100 хил. души, а обявена принадлежност имат над 8500.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!