От утре назначавам служебно правителство, разпускам парламента на 15 март и свиквам избори на 12 май, заяви президентат Росен Плевнелиев, който представи днес служебното правителство в Гербовата зала на Президентството.
Министър-председател на служебния кабинет е Марин Райков. Той гарантира, че предстоящите парламентарни избори ще се проведат честно и открито.
По думите му служебният кабинет ще се съсредоточи в 3 основни задачи - организирането на демократични и прозрачни предсрочни избори, осигуряване на приемственост във функционирането на институциите и внасянето на увереност в европейските и трансатлантическите партньори за ситуацията в България.
"Няма да допуснем политика, която би поставила под въпрос действащия валутен борд.
Няма да допуснем авантюра, изразяваща се в национализация. Ще се противопоставим на всеки опит България да бъде хвърлена в хаос. Независимо от какъвто и да е външен натиск няма да се откажем България сама да решава какви енергийни интереси има и вярвам, че съюзниците ни ще бъдат с нас", заяви Райков.
Като спазваме стриктно зададената бюджетна рамка, ще предприемем конкретни мерки за подобряване положението на пенсионерите и най-необлагодетелстваните хора, обеща той.
Служебното правителство е призвано да внесе увереност в партньорите ни, че България ще продължи да изпълнява ангажиментите си в НАТО и ЕС. Позитивните тенденции във финансовото развитие няма да бъдат прекършени. България няма да се отклони от пътя, който пое преди 25 години , излизайки от политическата орбита, в която беше тогава, каза още Райков.
Той отбеляза значението на гражданските протести и нуждата да бъде чут гражданският глас.
"През последния месец по улици на нашите градове излязоха множество българи, които по ясен и недвусмислен начин показаха своето възмущение", подчерта Райков. "Нацията е суверен и нейният глас ще бъде чут", каза пpeмиерът. "Освен гласът на хилядите протестиращи, които са променили дневния ред на страната,
трябва да се даде думата и на милионите - на "мълчаливото мнозинство",
подчерта той.
Вярвам, че служебният премиер трябва да е дипломат, да е разумен и компетентен, да бъде добре приет в Брюксел, отбеляза Росен Плевнелиев при представянето.
Формирането на служебния кабинет е изцяло моя отговорност. При съставянето на кабинета не съм допускал влияние от никого, не съм гледал партийната окраска, каза Плевнелиев.
"При избора се ръководих от няколко принципа. Всеки от министърите да е безспорен професионалист и да е изградил сам своята репутация на достоен човек.
Никой от членовете на служебното правителство не е бил агент на бившата ДС.
Сред тях има учени", каза пpезидентът.
"Служебното правителство ще бъде гарант за свободни и демократични избори. Към министър-председателя ще има граждански борд за свободни и демократични избори. Служебното правителство ще служи на хората, а не на партийни елити. То ще подготви изборите, но няма да участва в тях. Ще прави политики, но няма да политизира", каза президентът.
Правителството ще предприеме важни мерки в социалната сфера. Пенсиите ще бъдат увеличени от 1 април, както е планирано.
Необходим е пълен одит от А до Я в енергетиката и прозрачност,
каза Плевнелиев.
Служебното правителство ще изиска от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да посочи монополите и секторите, в които има такива - енергетика, здравеопазване, медии и други. Кабинетът ще подгови законодателни промени за силен енергиен регулатор, избиран от парламента.
Голямото делене днес е на тези, които стоят зад Бългаpия и тези, които стоят зад собствените си интеpеси,
каза президентът и посочи, че министрите в служебния кабинет стоят зад България.
Тези министри идват с ограничен във времето мандат, най-вероятно три месеца. Нека им дадем шанс да си свършат работата и след това да ги съдим. Кризата е социална и политическа, нека не допускаме да стане и икономическа. Нека бизнесът работи спокойно, нека администрацията продължи да работи ефективнол пpизова Плевнелиев. Бедността не е диагноза, трябва да се преборим с нея, добави той.
Специален зам.-министър към икономическото министерство ще отговаря за малките и средните предприятия.
Служебното правителство ще зададе посоката за няколко смислени стратегически национални приоритета, защото видяхме, че цените на тока и на храните са въпрос и на национална сигурност, каза президентът.
Той посочи, че България е износител на ток, но хората не печелят нищо от това. Същевременно българските предприятия използват пет пъти повече енергия за единица продукция от средното в Европа, а в панелките плащаме за да топлим и атмосферата, защото не са добре топлоизолирани. Нека да сме наясно -
или санираме панелките или 3 милиона българи, които сега живеят в тях, остават в бъдеще на палатки,
каза Плевнелиев. Санирането чрез Националната програма за енергийна ефективност е най-смисленият проект, с който да се захванем, заедно с магистралите, образованието и електронното правителство, защото засягат всички и от него печелят всички, а не група лобисти, посочи той.
Точно тези програми ще създадат дългоочакваните стотици хиляди работни места. Така е и в земеделието - трябва да намерим правилния баланс между планината и полето. В планината животът е по-тежък и различен. Има големи ферми в полето - това е добре, но нека помогнем целево и на малките, природосъобразни ферми. Това също ще създаде много работни места, посочи Плевнелиев.
От утре България за трети път в новата си история ще бъде управлявана от служебно правителство, посочи президентът.
Служебното правителство, назначено от президента Росен Плевнелиев, разполага с пълния обем от правомощия, които Конституцията и законите предвиждат за Министерски съвет, излъчен от Народно събрание, но с ограничения в неговите правомощия, които произтичат от невъзможността на този кабинет да предприема действия, за които е необходим акт на парламента.
Служебното правителство не може да променя Закона за държавния бюджет на Република България, както и данъчната политика. Ако не е налице предварително съгласие, дадено от настоящото Народното събрание, служебното правителство не може да взема държавни заеми.
Служебният кабинет не може да изпраща български въоръжени сили извън страната или да разрешава пребиваването на чужди на българска територия, тъй като това е от компетентността на Народното събрание. Правителството, назначено от държавния глава, не може да сключва също така международни договори или да денонсира сключени договори, за които чл. 85 от Конституцията изисква ратификация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!