С лави Трифонов бил изкушен да влезе в политиката още преди 20 години.
Това заяви по NOVA социологът Мира Радева, която тогава се запознала с телевизионния водещ поради същата причина.
Слави Трифонов: От днес търся българи, които да заместят сегашната политическа класа
Борисов за Слави: Със страдание чувам за всяка нова партия
По думите й амбициите на Слави довели до разцеплението на актьорите от култовата програма „Ку-Ку”, тъй като голяма част не искали да се обвързват политически.
В петък Трифонов обяви, че ще търси нови хора, които да заменят сегашната политическа класа в България. Анонсът му беше възприет като обявяване на старта на политически проект.
„Слави в годините е доказал, че е човек с гражданска позиция във важни моменти през последните 26-27 години. Той е излизал на улицата, когато го е считал за нужно. Ако трябва коректно да се чете текста му, той предлага политически HR – да издирва кадърни, грамотни хора и да ги предлага на публиката”, заяви експертът по политически ПР Арман Бабикян.
Така той се присъедини и към мнението на Любен Дилов-син, бивш колега на Трифонов, според който популярният водещ няма лично да влиза в политиката, а ще продължи да влияе косвено.
Парламентът отхвърли мажоритарно гласуване на избори. Слави: Извършиха преврат
Окончателно: Референдумът на Слави не е задължителен. Той отвърна
„Нуждата от нови политически проекти е ясна за всички. Кражбите са очевидни и са навсякъде. Тази ситуация в страната е нетърпима”, смята Радева.
Според нея проектът на Слави е отлежавал във времето и ще се отличава от тези на други телевизионни персони като Волен Сидеров и Николай Бареков.
„Разликата е, че той направи нещо голямо”, заяви социоложката, визирайки инициирания от Трифонов референдум за промяна на изборните правила.
Мнозинството от гласувалите тогава одобриха предложенията на инициативния комитет в България да се въведе мажоритарна система на избиране на депутатите, партийните субсидии да се намалят и да се въведе задължително гласуване.
Поради недостатъчната избирателна активност обаче референдума нямаше задължителен характер при обсъжданията му в парламента.
Според Радева политиците у нас умишлено са поставили такива правила на референдумите, че зачитането на решенията в този инструмент на пряката демокрация да е невъзможно.
„Корупцията и неграмотността не са плод на избирателната система. Земята е толкова отровена, че видът мотика няма как да промени нещата”, смята Бабикян, който обаче допълни, че уважава Трифонов.
„Той трябва да е готов да му слагат табелки и да говори с хора, които не са съгласни с него”, каза още експертът. Той е на мнение, че част от хората, с които водещият иска да промени политическата класа, може и вече да са били в политиката.
"Ако той реши да влезе в политиката, разлика между него и други еднолични проекти би настъпила, ако не уплаши от интелигентните хора около себе си. Всички такива проекти кастрираха интелигентността, за да гарантират своята едноличност”, заяви още Бабикян.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!