П о-голямо инвестиционно присъствие на Франция в България си пожела президентът Румен Радев при срещата с френския си колега Еманюел Макрон в Париж.
Радев беше приет в Елисейския дворец 4 месеца след като посрещна Макрон в резиденцията Евксиноград край Варна.
ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ТЪРЖЕСТВЕНОТО ПОСРЕЩАНЕ НА РАДЕВ В ЕЛИСЕЙСКИЯ ДВОРЕЦ
След днешната им среща българският държавен глава изтъкна колко е важно за страната като България да участва пълноценно в интеграционните процеси на европейската отбрана.
„Напълно споделяме вашия приоритет, че сигурността и отбраната са изключително важни за бъдещето на обединена Европа, както и вашите виждания, че тази отбрана изисква силна европейска обединена отбранителна индустрия”, обърна се Радев към Макрон.
Встрани от тази тема, Радев утре трябва да се срещне с представители на френския бизнес, чиито инвестиции да се опита да привлече у нас.
Българският президент изтъкна също важността на европейските фондове за България.
Кохезионната политика би облекчила икономическата имиграция в по-богатите държави и демографската криза в по-бедните държави, допълни Радев, според който фондовете са важни за единството на Европа.
ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯТА НА VESTI.BG ОТ ПОСРЕЩАНЕТО НА СЕМЕЙСТВО МАКРОН В ЕВКСИНОГРАД
Европредседателството
Радев не пропусна до спомене в Париж колко е важно приемането на България в Шенгенската зона, за „допринасяне за повишаване на сигурността в Европа, защото сигурността на всеки европейски гражданин започва от сигурността на външните граници”.
Макрон още във Варна заяви подкрепата си за членството ни в Шенген, към което резерви засега имат други страни в зоната като Холандия и Дания.
Държавният глава засегна някои от фокусите на предстоящото българско председателство на Съвета на ЕС - нуждата от общоевропейски ефективни мерки срещу мигрантската криза и евроинтеграцията на Западните Балкани - държавите от бивша Югославия и Албания, които са извън съюза.
„За мен интеграцията на Западните Балкани изисква всеобхватен подход, не само социална политика, не само правосъдна реформа и транспортна енергийна и дигитална свързаност, а общо развитие на образование и наука”, коментира Румен Радев.
Той благодари на Макрон за френските усилия в сферата на общото европейско образование. На днешната им среща стана ясно, че у нас ще бъде основан клон на френското Национално училище за администрация, който ще приема студенти от цяла Югоизточна Европа.
България има амбицията не само да бъде посредник и координатор, а да постави на масата най-критичните проблеми пред съюза, които искат ясна визия и смел подход.
Три основни области на сътрудничество с България очерта френският президент
при срещата си с Радев.
Те са отбраната, увеличаването на инвестициите в двете посоки и образованието. За Макрон България е „важен партньор”, който ще бъде подкрепян по време на председателството догодина.
Френският президент разчита на подкрепата на България по ключовата за него тема за правата на мигриращите работници от по-бедни страни в ЕС, които работят в Западна Европа за заплати, които са много по-ниски от местния стандарт и така създават икономическо и социално напрежение. Макрон иска въвеждане на регулации в сферта, които да не позволят на бизнеса да продължава тази практика.
Радев и премиерът Бойко Борисов вече са демонстрирали принципна подкрепа за идеята.
След срещата им българският президент посети Европейската космическа агенция, а впоследствие се срещна и с представители на българската общност във Франция. Очаква се той също така да пилотира френски боен самолет.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!