К онсултативният съвет за национална сигурност (КСНС) не успя да постигне съгласие относно ролята и функциите на бъдещия антикорупционен орган, съобщи президентът Румен Радев.
„Необходим е независим антикорупционен орган.
Корупцията не може да бъде преборена само с превенция и имуществени мерки.
КСНС се провали. Правителството: Няма бойкот
Плевнелиев: Президентът не може да бори корупцията
Сега въпросът е в ръцете на българския парламент и предстои да видим колко техните решения ще отчетат постигнатото на днешното заседание и очакванията на хората“, заяви държавният глава.
Той изрази надежда, че решенията на този съвет ще бъдат взети под внимание. „Силно се надявам, че българският парламент ще подходи към борбата с корупцията, осъзнавайки мащабите на този проблем, а не конюнктурно и с оглед на личните интерес“, добави Радев.
Радев посочи, че е
постигнато съгласие за основните насоки в работата на държавните институции в борбата с корупцията:
прилагане на комплексен подход, който да се концентрира върху прилагането на наказателната отговорност; ефективни институции и механизми за превенция и противодействие на корупционните практики; независимост на органите, които проверяват за корупция, от разследваните корумпираните лица.
Радев заяви, че трябва да се приемат промени в НК относно корупционните престъпления, за да се обхванат проявите на корупция не само в публичния, но и частния сектор. „Новият закон да регламентира всеобхватни мерки в превенцията и отнемането на имущество, натрупано по незаконен начин“, каза той.
„Политическата класа няма истинско желание да се бори с корупцията, защото е част от нея“, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова
след приключването на днешния КСНС. Нинова заяви, че президентът Румен Радев е предложил в общата декларация текст, в който се казва, че се създава нов и независим орган, който да се занимава с разследване на корупционни престъпления. Това предложение е получило само два гласа – нейният и на държавния глава, срещу са били останалите 12 участници в КСНС.
„Демокрацията и свободата на словото ще бъдат приоритети в програмата на правителството“, каза председателят на ДПС Мустафа Карадайъ
след Съвета.
„Тепърва обаче ще очакваме да видим адекватни действия по този въпрос”, изтъкна той. „В момента разполагаме с два законопроекта за антикорупция, които ще бъдат обсъдени в Народното събрание при една обща политическа рамка”, каза лидерът на ДПС. Той отрече ГЕРБ да са победили на днешния дебат и каза, че заседаващите са постигнали принципно съгласие.
Председателят на ПГ на ГЕРБ и заместник-председател на партията
Цветан Цветанов сподели: „Стратегията за национална сигурност в момента минава през обществено обсъждане
и ще бъде внесена в Министерски съвет за приемане до края на октомври месец. Този срок ще бъде изпълнен”.
„В момента има два законопроекта за антикорупция и дебатът трябва да се гледа в българския парламент, от него трябва да бъдат и приети. Ако нямаше внесени проекти, внесени директно от група народни представители, щеше да бъде далеч по-лесно. Но ние взехме политическо решение, заедно с Обединени патриоти, че цялата процедура ще бъде извървяна от началото, независимо че в 43-тото Народно събрание не беше приет заради разминаване относно анонимните сигнали”, обясни още Цветанов.
Още по темата вижте във видеото горе.
На 9 октомври президентът Румен Радев събра КСНС, за да се обсъдят мерки за борба с корупцията. След близо четири часа дебати заседанието се провали и не излезе с решения. Причината беше липса на кворум.
Някои от членовете на Съвета, сред които председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов, председателят на ДПС Мустафа Карадайъ и лидерът на партия „Воля” Веселин Марешки го напуснаха предсрочно заради международни ангажименти. Президентът беше лаконичен в коментарите си след заседанието. Той посочи, че свиква заседание на КСНС по същата тема на 17 октомври.
Провалът на КСНС преди повече от седмица породи дебати за това дали заседанието е „бойкотирано“, както и коментари по темата за напрежение между президента и управляващите. Премиерът Бойко Борисов категорично отхвърли тезите за бойкот. Той каза, че е изумен от тези твърдения и ги определи като фалшива новина, която не е проверена сред участниците в заседанието. Борисов заяви, че „по-приятелски“ КСНС не е имал нито при президента Росен Плевнелиев, нито при президента Георги Първанов.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК .
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!