С егашната политика на САЩ относно американските визи за българи не ни устройва и не е честна.
Това заяви президентът Румен Радев по време на среща с българи в Чикаго, показа NOVA.
Радев: България и САЩ доказаха, че могат да бъдат добри партньори
Допусна ли грешка президентът Радев в САЩ
Със САЩ сме стратегически партньори и съюзници в НАТО и непрекъснато изразяваме какво огромно доверие си имаме, изтъкна Радев.
„Логично е това доверие да не се изразява в някакви си проценти, а да бъде истинско. Чакам момента да поставя въпроса на едно наистина високо ниво. Тази политика не ни устройва и не е честна. Трябва да има реципрочност”, заяви президентът, който иска да повдигне въпроса пред колегата си Доналд Тръмп и представители на администрацията му.
Законите на САЩ изискват под 3% откази на заявленията за визи, за да могат те да отпаднат. През последните години посолството в София връща между 15 и 17% от кандидатите.
До този момент повечето български държавници са заявявали, че трябва да се съобразим с тези условия или да изчакаме отпадането на визите за всички граждани на ЕС в рамките на по-голяма реципрочна сделка.
На този фон изказването на Радев е далеч по-прямо, коментира кореспондентът на NOVA.
В Чикаго той говори остро и по друг въпрос, този път вътрешнополитически – борбата с корупцията.
„Проблемът в България е, че четем Достоевски наполовина. Ние четем само първата част – Престъпление без наказание. Трябва най-сетне да има наказание за хора, които на най-високо ниво злоупотребяват с публични държавни средства”, категоричен бе президентът.
Той изтъкна нуждата законодателството да предоставя възможност за сигнали, разследване и ефективни наказателни действия срещу такива хора.
Коментарите му идват в рамките на продължаващ спор между управляващите от ГЕРБ и опозиционната БСП, в който бе намесен и държавният глава. Двете партии са подготвили собствени версии на нов антикорупционен закон, с който се цели създаване на нова служба за борба със злоупотребите по високите етажи на властта.
БСП, които издигнаха Радев за президент, искат той да определя началника на това звено, докато от ГЕРБ настояват, че целият състав на органа трябва да се избира от парламента. Освен това техният текст придава на новия орган по-скоро превантивни функции спрямо корупцията, докато този на БСП залага на ефективните разследвания.
Радев подкрепи идеята да има активна роля, но също така се обяви за постигането на компромис между двете големи партии за закона. Той свика и Консултативен съвет за национална сигурност по тази тема през октомври.
Срещата в българска църква в Чикаго беше последната спирка на Радев по време на първото му посещение като държавен глава в САЩ. В неговите рамки той също за пръв път изнесе реч пред Oбщото събрание на ООН.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!