България е удовлетворена от постигнатото споразумение между правителствата на САЩ и Турция за разполагане на турска територия на елементи от системата за противоракетна отбрана (ПРО).
Това се казва в съвместно изявление на министъра на външните работи Николай Младенов и министъра на отбраната Аню Ангелов.
"Както нееднократно съм заявявал, нашият приоритет е цялата територия на България да е защитена от евентуална ракетна атака.
Удовлетворени сме, че с решението за инсталиране на радарна установка в Турция този въпрос се решава практически", подчертава министърът на външните работи Николай Младенов.
Разполагането на елемент от противоракетната отбрана в Турция ще засили отбранителния потенциал на НАТО и ще има пряко отражение върху гарантирането на националната сигурност на България, заявява министърът на отбраната Аню Ангелов.
По думите му чрез ПРО ще се осигури адекватна защита на територията и на населението на страните-членки от балистични ракети.
В Турция, в рамките на противоракетната система на НАТО, ще бъде разположен радар от системата за ранно предупреждение за опасност от ракетно нападение, съобщи днес пред журналисти говорителят на турското външно министерство Селчук Юнал.
Решението за реализацията на проекта за система за защита от ракетно нападение бе прието на срещата на върха на НАТО в Лисабон през 2010 г.
Турция от самото начало активно съдейства на тези планове и даде съществен принос в работата. По нареждане на правителството ние водихме преговори по въпроса за степента на участие на Турция в тази система, които, най-накрая, навлязоха в заключителен етап, заяви говорителят.
Радарът за ранно предупреждение, който ще бъде разположен в Турция, ще заработи в край на 2011 г., заяви говорител на Пентагона.
По неофициална информация радарът може да бъде разположен в Югоизточна Турция, така че да има възможност да покрива територия с радиус от няколко хиляди километра на изток.
Турция, която има втората по големина армия в НАТО, има важно геостратегическо значение за съюза още от времето на Студената война, но ролята й за НАТО стана още по-значима, след като страни от Близкия изток с антизападна политика, като Иран, развиха ракетния си потенциал, отбелязва Ройтерс.
През последните години Турция се стреми към по-силни връзки с бившите членки на съветския блок, както и с други мюсюлмански държави в Близкия изток, включително Иран, за да ребалансира външната си политика, която преди силно клонеше към Запада.
Руският представител в НАТО заяви, че радарната система в Турция не е заплаха за сигурността на Русия, но отново повтори обвиненията към САЩ, че продължават да развиват плановете си за противоракетен щит въпреки обещанията да си сътрудничат с Москва.
Според руски военни експерти развитието на радарна система в Турция не е пряка заплаха за руските стратегически ядрени сили, заяви постоянният представител на Русия в НАТО Дмитрий Рогозин.
Русия се съгласи да обмисли предложението на НАТО да сътрудничи за противоракетния щит, но настоя системата да се разработи съвместно. НАТО отхвърли искането и досега не е постигнат компромис, припомня Асошиейтед прес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!