Бившият вътрешен министър Румен Петков ще изпрати писмо до посолството на САЩ у нас, с което ще предостави официални документи, че срещу него не се водят досъдебни производства и няма повдигнати обвинения.
Това съобщи настоящият депутат от Коалиция за България пред журналисти в Народното събрание.
Той каза, че се е обърнал към компетентните институции по повод информациите в медиите, че визата му за САЩ е отнета заради водено в страната криминално разследване срещу него.
Петков посочи, че от Върховната касационна прокуратура са го уведомили, че към 25 ноември т.г. в Софийска градска прокуратура и Софийска военноокръжна прокуратура няма висящи досъдебни производства срещу него, а това са органите, които могат да работят с народни представители.
Петков добави, че е получил служебна бележка от Националната следствена служба след проверка в централизираната информационна система на следствените служби, че към момента няма данни за образувани досъдебни производства и повдигнати обвинения срещу него.
Петков ще изпрати позициите на компетентните български органи с нарочно писмо на американския посланик Джеймс Уорлик.
С това писмо предоставям официални документи и то оригиналите, за да е наясно и посланика, и посолството, и консулската служба с реалната ситуация в компетентните органи, отбеляза той.
Колегата му Любен Корнезов припомни, че министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов и директорът на Агенция "Митници" Ваньо Танов многократно и публично са заявили, че бившият министър на вътрешните работи Румен Петков "участва в някакви наркоканали, въобще извършва някакви деяния, свързани с наркотици".
По думите на Корнезов това е обвинение за извършено престъпление. Той отбеляза, че според документите от Върховната касационна прокуратура и Националната следствена служба няма нито повдигнати обвинения, нито някакви следствени действия срещу Румен Петков. Затова според Любен Корнезов двамата - Цветанов и Танов, със своите публични изявления са извършили престъпление по чл. 286 от Наказателния кодекс.
Като юрист той
призова главния прокурор Борис Велчев да образува наказателно производство
срещу тях. Според чл. 286 от НК който пред надлежен орган на властта набеди някого в престъпление, като знае, че е невинен, или представи неистински доказателства срещу него, се наказва за набедяване с лишаване от свобода от една до шест години и с обществено порицание.
На 19 ноември Ваньо Танов, директор на Агенция "Митници" и бивш директор на ГДБОП каза, а вътрешният министър Цветан Цветанов потвърди, че срещата между Румен Петков и братя Галеви през декември 2006 г. е била за преразпределяне на територии на наркопазара и била организирана с посредничеството на Алексей Петров.
Договорката, по думите на Танов, касаела Златко Баретата и Галеви, да не си пречат взаимно - едните да изнасят синтетиката, а другите да връщат хероина в България и това да става на бартер, да няма движение на парични потоци, за да не попаднат по този начин в полезрението на службите.
Според Цветанов и Танов обаче нямало доказателства, защото използваните специални разузнавателни средства били унищожени веднага след срещата.
Преди два дни бившият министър на вътрешните работи Румен Петков заяви, че ще се откаже от депутатския си имунитет, за да бъде разследван.
Р. Петков се обяснява в писмо на амерканското посолство
Депутатът от БСП ще предостави документи от компетентните институции, че срещу него не се водят досъдебни производства и няма повдигнати обвинения
26 ноември 2010, 11:48
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!