Искрено се надявам, че е възможно да има път към запазване на персоналния състав на кабинета.
Това каза Радан Кънев на въпрос за оставката на вътрешния министър Веселин Вучков, предаде репортер на БГНЕС.
По думите на Кънев, ако промените са наложителни, това е отделен разговор и той е как при наличие на персонални промени да се гарантира или да се засили реформаторската посока в сектора "Сигурност".
Кънев посочи, че в сектор "Сигурност" се свършили много добри неща и имало да се свършат още много неща.
"Предвид международната обстановка и това, което се случи с КТБ, където имаше много голям пробив в националната сигурност, и други факти около сегашното положение на България, изискват секторът да бъде стабилизиран и да продължи да се реформира. Смяната на министъра в такъв момент не е най-доброто решение, особено когато този министър безспорно се свързва в общественото съзнание и в политиката ни с реформаторските усилия, които бяха направени", каза Кънев.
Той коментира това след среща на Реформаторския блок (РБ) с президента като част от месеца на политическите консултации. На срещата са били обсъдени реформите в сектор "Сигурност".
"От РБ дадохме много висока оценка на свършеното до момента както от МВР като източник на законодателна инициатива, така и от българското Народно събрание", каза Радан Кънев.
Той подчерта, че промените в Закона за МВР и Закона за ДАНС са отчетени като много успешни. "Споделихме и меко казано неприятната си изненада от оставката на министър Вучков. Надеждата, че това не е окончателно решение и че той ще продължи с това темпо на реформа в сектор "Сигурност", което наблюдавахме", заяви Кънев.
Нашето мнение е, че е добре да няма смяна, така че няма как да имаме каквито и да било претенции, каза още Кънев на въпрос дали РБ има кандидатура за министър на вътрешните работи след оставката на Веселин Вучков.
На срещата при президента са били коментирани въпроси за актуалната ситуация с управлението на страната и необходимите реформи, които трябва да се предприемат, каза Кънев. Той отбеляза общата решимост за осъществяване на правосъдната реформа със или без промяна в конституцията. Била е коментирана и темата за икономически изоставащите райони на страната и възможните стратегически политики за тяхното развитие.
От Реформаторския блок са посочили необходимостта да се актуализира стратегията за регионално развитие на България до 2020 г., като се дадат достатъчно стимули за нови икономически проекти в обезлюдяващите се райони, включително и чрез бонус точки, когато фирми или общини от такива райони кандидатстват за европейско финансиране, посочи съпредседателят на ПГ на РБ Найден Зеленогорски.
КОЙ всъщност управлява България,
запита в разпространена днес позиция по повод оставката "Протестна мрежа".
"Уважаеми участници в управляващата коалиция, преди година и девет месеца ние зададохме въпроса КОЙ за едно скандално назначение и все още нямаме отговор на този въпрос, въпреки смяната на политическото управление на страната.
Днес един министър подаде оставка заради възпрепятстваната смяна на компрометирани личности в сектора за сигурност. Въпросите станаха прекалено много:
КОЙ е недосегаем за институциите?
КОЙ сглоби поредната коалиция със задкулисни договорки?
КОЙ всъщност управлява България?
Страхът от промени и чадърът над силните в ДАНС, ДАТО и главния секретар на МВР няма да разградят модела Кой. Напротив, бетонирането му обрича държавата, вас политиците и нас гражданите да останем заложници на задкулисието, срещу което протестирахме 404 дни.
Ние сме тук и сме готови за активна дейност. И никакви проверки няма да ни спрат", заявяват от "Протестна мрежа".
"Броени дни след гласуването на рамковия заем от 16 млрд. в Народното събрание стана ясна цената, на която ДПС подкрепи законопроекта - съхраняване на водещите фигури на корпоративно-търговската мафия начело на службите за сигурност в България. Министър Вучков постъпи достойно и се оттегли. Един оптимистичен завършек на това съобщение би звучал.например така - "битката за институциитте в България продължава..." Дали?
Продължава мъртвата хватка на мафията върху българското общество и държава. На правителството ще му бъде все по-трудно да имитира "реформаторство"... Следващата подобна криза ще направи неизбежен избора между настоящето мнозинство или "гъвкаво мнозинство" между ГЕРБ и ДПС. Вторият вариант ще вкара страната в спиралата на дългосрочна и всеобхватна криза с липса на алтернатива. Това ще се случи в условията на нарастващия брутален натиск от страна на Путиновия режим за дестабилизация на България и тласкането на страната отвъд нейните ангажименти и гаранции за сигурност и развитие в ЕС и НАТО", написа политологът Огнян Минчев на страницата си във "Фейсбук".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!