Комисията е постоянно действащ орган за всички видове избори през следващите четири години.
На 15 април, след консултации с парламентарно представените партии, президентът Георги Първанов подписа указ, с който назначи ЦИК.
Комисията има 21 члена. 19 са за парламентарно представените партии и коалиции и един за НДСВ като представена партия в Европейския парламент.
Тъй като така общият брой на членовете на ЦИК става четно число, комисията е допълнена с още един член и окончателният й състав е от 21 членове.
Съгласно закона местата в ЦИК са разпределени така: ГЕРБ - 10, Коалиция за България - 4, ДПС - 3, "Атака" - 2, Синята коалиция - 1; НДСВ - 1.
Ръководствто на комисията е изцяло дамско.
Председател на комисията е Красимира Медарова, предложена от ГЕРБ. Заместник-председатели са Елена Маркова от Синята Коалиция, Мария Мусорлиева от "Атака", Мая Андреева от ГЕРБ, Румяна Стоева-Сидерова от Коалиция за България и Сабрие Сапунджиева от ДПС.
Членове са:
Анна Колушева-Манахова, Бисер Троянов, Валентин Бойкинов, Гергана Маринова, Емануил Христов, Красимир Калинов, Мариана Христова и Паскал Бояджийски, предложени от ПП ГЕРБ;
Венцислав Караджов, Ралица Негенцова и Силва Дюкенджиева, предложени от Коалиция за България;
Ерхан Чаушев и Севинч Солакова, предложени от ДПС;
Владимир Христов, предложен от "Атака";
Иванка Грозева, предложена от НДСВ.
Приоритет ще са законосъобразните действия,
каза председателят на ЦИК Красимира Медарова. Комисията ще има оперативен режим на работа, макар че на някои им изглежда, че има много време до изборите, задачите за вършене не са малко, добави тя.
Говорители и секретар на ЦИК ще бъдат избрани на следващото заседание на ЦИК на 11 май.
Непосредствена задача сега е изготвянето на изборните книжа за предстоящите избори и подготовката на методиката за изчисляване на изборните резултати. Новост е експерименталната избирателна комисия и изборите през интернет.
Преброяването не показва точната бройка на избирателите, по-точната бройка показва регистърът на населението в общините, каза Румяна Стоева-Сидерова в отговор на въпрос дали ЦИК ще следи да няма фантоми в избирателните списъци. ЦИК не може да вземе каквото и да е решение по този въпрос, допълни тя.
Това вече сме го правили и ще го правим на всеки 20 години,
каза проф. Михаил Константинов за предстоящите в един ден президентски и местни избори.
В интервю за БНР той припомни, че това се е случвало през 1991 г. и ще се случва на всеки 20 години, защото президентският мандат е 5 години, а на местната власт е 4 години.
В двойния избор, няма нищо страшно, убеден е дългогодишният експерт и бивш член на ЦИК проф. Константинов.
Аз не се безпокоя на ЦИК, там всички са специалисти. Едно от предизвикателствата пред тях е да имат организация на електронното гласуване, което ще има на тези избори, макар и експериментално.Но има въпрос, който те не могат да решат -
фантомите в избирателните списъци.
Никой не пожела да ги изтреби за тези години, каза професорът.
По Конституция на първия тур, за да спечели на изборите за президент е необходимо кандидатът да е получил повече от половината от гласовете и да са гласували повече от половината от избирателите.
Но какво става, ако спечели с 2.5 милиона гласове, а са гласували по-малко от 3.5 милиона. Отива на втори тур, а тогава може да гласуват по-малко и да спечели друг.
Базата за президентските избори е фатална, не говоря за местните избори - там е друго. Депутатите можеха да решат този въпрос - той не е в полза на партия, а на България, категоричен е професорът.
Очаква се в Конституционния съд да решат въпроса с уседналостта. Сега сложиха 10 месеца, но съдът може да каже, че трябва да са шест месеца и отново ще се наложи преизчисляване. Така Михаил Константинов коментира спорния въпрос с уседналостта.
Подготовката на изборните книжа изисква време, но за това има време. ЦИК се събира необичайно рано, което е хубаво - има 6 месеца до изборите и те ще се справят. ГРАО винаги се е справяло и сега ще се справи, никога не сме имали проблеми с тази организация, заключи проф. Константинов прогнозите си за предстоящата работа на ЦИК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!