България е на първо място в Европейския съюз по интернет пиратство, съобщи директорката за Европа на Международната федерация на звукозаписната индустрия Френсис Мур.
Днес беше подписан Меморандум за разбирателство и сътрудничество за противодействие на интелектуалното пиратство у нас между МВР и организациите на издателите на бизнес софтуер (BSA) и на звукозаписната индустрия (IFPI).
Той е продължение на споразумение, подписано през 2004 г.
Георг Хернлебен от Сдружението на издателите на бизнес софтуер посочи, че над 60% от софтуера в страната ни е нелицензиран.
Той обясни, че традиционните усилия за ограничаването на престъпленията срещу интелектуалната собственост не са достатъчни и е необходима
промяна на мисленето на хората към този проблем
Хернлебен отбеляза, че пиратството засяга не само работните места, но и изграждането на софтуерното общество като цяло. Той похвали българската полиция за борбата й с този тип престъпления.
Френсис Мур цитира данни, според които от 2008 г. в творческия сектор в ЕС са загубени над 100 хил. работни места. По думите й ако пиратството не бъде овладяно, до 2015 г. броят на безработните в тази област ще достигне 1,2 млн. души.
"Преподписването на споразумението е знак за желанието на България да се справи с основните проблеми, които засягат творческите индустрии. Ние сме оптимисти, че конкретните стъпки, заложени в Меморандума, ще дадат възможност за директно справяне с проблемите на пиратството.
Ако си свършим работата добре, намалим пиратството и подобрим средата, резултатът ще бъде по-голям избор от защитени нови разнообразни продукти на българския пазар", добави тя.
Мур каза, че сред мерките, които може да се приемат, са законодателни промени, чрез които интернет доставчиците да могат да следят потребителите, използващи пиратски софтуер, музика и филми. Първоначално ще им се изпраща предупреждение, а след това ще им се налагат санкции.
Министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов призна, че
това, което не ни достига, е обучението в правораздавателната система
Той посочи, че е необходима и корекция в някои закони, за да има реална защита на интелектуалните продукти, и точно там ще бъдат усилията по време на предстоящите кръгли маси.
Ще бъдат организирани и обучения и семинари за експертите от правоохранителната и правораздавателната система.
Цветанов допълни, че е важна политическата воля за реална борба с интелектуалното пиратство, защото тя е залог за постигането на по-голяма ефективност. По думите му България е на правилния път в борбата със злоупотребите с интелектуална собственост и борбата с пиратството вече е насочена към възпиращи мерки срещу злоупотребите и налагане на защитени продукти.
Вътрешният министър посочи, че
предстои и работа по отношение на дисциплината ни като потребители
защото е важно всеки един от нас да не се превръща в интелектуален пират.
По-късно от Асоциация "Активни потребители" (AktivniPotrebiteli.bg) излязоха с позиция по проблема, в която заявяват, че борбата с пиратството трябва да се води срещу този, който предоставя за свободно разпространение материали без платени авторски права, а не срещу този, който ги ползва.
От асоциацията изразяват категоричното си несъгласие с идеята на Френсис Мур интернет доставчиците да следят потребителите, които използват пиратски софтуер, музика и филми и на хората след това да се налагат санкции.
Според тях подобни мерки сериозно биха накърнили правата на потребителите и фирмите, защото ги принуждават да носят наказателна отговорност за потенциално престъпление, извършено от друг, пише в позицията.
Предложението може да се тълкува като опит на звукозаписните компании и производителите на софтуер
да превърнат крайния потребител в изкупителна жертва
на неспособността си да се справят с реалните извършители на престъпленията, допълват от асоциацията.
Те посочват, че следенето на трафика накърнява интереса и на интернет доставчиците. Според тях МВР не може да задължи фирми от един бранш да мобилизират средства, техника, усилия и работна ръка, за да защитават интересите на фирми от друг бранш.
На церемонията днес Цветанов получи награда за принос в закрилата на интелектуалната собственост за 2009 г.
На церемонията беше и американският посланик у нас Джеймс Уорлик, който снощи награди министъра на културата Вежди Рашидов за проявената политическа воля за противодействие на интелектуалното пиратство в България.
Отличието беше връчено заради ролята на Рашидов да се възстанови нормалната работа на Съвета за защита на интелектуалната собственост към министъра културата, както и за активното участие на министерството в съвместната кампания със Сдружението на издателите на бизнес софтуер за стимулиране използването на лицензиран софтуер от страна на търговските предприятия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!