Президентът Георги Първанов е върнал на Министерския съвет проекторешението за отзоваването на посланиците ни в Турция Бранимир Младенов и в САЩ Лъчезар Петков.
Не съм убеден, че двамата дипломати са виновни. Ако има други виновници, не бих искал нашите посланици да са тези, които, образно казано, да "операт пешкира", каза Първанов пред журналисти.
Той настоява да му се предостави цялата документация и пълната аргументация, за да може да вземе информирано решение.
Президентът отказа да отговори на журналистически въпрос за стоте дни на правителството и каза, че на този етап най-важно е да се запази добрият тон и диалогът между институциите.
Правителството поиска предсрочното прекратяване на мандатите на Младенов и Петков във връзка с организирането на гласуването на изборите през юли в тези страни.
Това стана след едномесечно вътрешно разследване в МВнР по повод сигнали за нарушения и манипулации по време на парламентарния вот и след като външният министър Румяна Желева е изслушала двамата посланици.
"Готова съм да запозная президента с детайли, факти и обстоятелства
по дисциплинарните производства на посланиците Лъчезар Петков и Бранимир Младенов.
Изненадана съм, че мотивите не са били достатъчни", каза външният министър Румяна Желева на извънредна по повод изявлението на президента.
Президентът може да издаде или да откаже да издаде указ за назначаване или за освобождаване на посланици, но не разполага с правомощия да връща за преразглеждане вече взето решение на правителството, коментира Желева.
"При назначаване и освобождаване на ръководителите на дипломатическите представителства правителството и президентът имат съвместна компетентност, като предложението на кабинета е необходимо условие за упражняване на компетентността на президента.
Конституцията не предвижда механизъм за повторно предложение до президента за издаване на указ за назначаване или освобождаване на ръководител на дипломатическо представителство.
Това означава, че правителството не може да преразгледа вече взетото решение", посочи Желева.
Тя добави, че, ако кабинетът няма доверие към посланиците, то може да предлага на президента да ги отзове.
В Устройствения правилник на Министерския съвет липсва срок, в който президентът трябва да даде становище, в рамките на съгласувателната процедура по издаване на укази.
Желева отново повтори, че срещу Бранимир Младенов и Лъчезар Петков има достатъчно доказателства за допуснати нарушения по време на изборите за Народно събрание на 5 юли тази година.
По думите й в двата случая, освен на Закона за избор на народни представители, имало нарушаване на принципа на професионализма, на Закона за дипломатическата служба и на Етичния кодекс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!