Президентът Георги Първанов изрази надежда новото правителство да излезе с максимално развити идеи за преодоляване на кризата. Той препоръча не коалиция от две формации, а тройна коалиция.
За съжаление новото правителство няма да има комфорт, тъй като кризата ни притиска, каза Първанов и допълни, че някои спешни мерки, които да са част от обща визия за преодоляване на кризата, трябва да бъдат обсъдени и приети още в първите дни на Народното събрание и на правителството.
Задача на премиера е да структурира кабинета и сам да определи как най-ефективно да функционира Министерският съвет, каза президентът в отговор на въпрос
за намеренията на ГЕРБ да закрие постовете
вицепремиер по еврофондовете и министър по европейските въпроси, както и Министерството на извънредните ситуации.
Първанов обаче посочи, че преди да се реши за закриване на Министерството на извънредните ситуации, премиерът трябва да има визия и конкретен план за действие и механизми с какво то ще бъде заместено, за да е ясно чия е отговорността при бедствия.
Премиерът няма да може "да тича навсякъде да гаси пожари", каза президентът, като добави, че приветства намерението на бъдещия премиер да съкрати част от висшата администрация и да направи промени по отношение на бордовете на държавните дружества. По думите му това е важен морален знак от страна на управлението, не защото ще спести много средства.
Според Първанов, не е достатъчно членовете на бордовете да получават само по една заплата, много по-важно е там да се изпратят качествени хора, които разбират от проблематиката.
В отговор на въпрос за евентуална промяна на решението
за избора на управителя на БНБ Иван Искров,
президентът каза, че не смята за целесъобразно в този момент да бъде направена промяната.
Премиерът има своето виждане, той ще трябва да поеме отговорността за решението, но това би било тежък знак в страната и в чужбина, смята Първанов, който допълни, че Искров се е доказал като солиден управител, който има личен принос за запазването на стабилността на финансовата и банковата система, и има висок европейски авторитет.
Държавният глава изрази надежда, че новият премиер, в диалог с управителя на БНБ, ще намерят начин да решат въпроса с ангажимента на банката, с взаимодействието между правителството и БНБ за решаването на проблемите.
Първанов отбеляза, че европейската тема ще бъде една от възловите три теми в работата на кабинета в близките месеци заради очакванията на доклада за България и във връзка с дебата в ЕК и страните от ЕС за промяна на механизма за оценка и сътрудничество.
По думите му това предполага мобилизиране на силите на всички, чиято дума се чува в Брюксел.
Президентът каза, че не съветва да има неглижиращо отношение към Меглена Кунева, защото по думите му хора като нея и Соломон Паси трябва да бъдат впрегнати в търсенето на промяна в отношението на ЕК към България.
Президентът посочи, в отговор на въпрос, че едно от най-големите предизвикателства за бъдещия кабинет е отношението към големите енергийни проекти. Той добави, че в хода на предизборната кампания са били направени изявления преди всичко от Синята коалиция и по-предпазливи и от ГЕРБ, които очертават опасността тези проекти да бъдат спрени.
По думите му това може да означава само едно - че България ще загуби шанса да ги осъществи.
"Ще се наложи актуализация на бюджета, но много бих искал това да не е политическо мероприятие
Актуализацията е необходима за да се направи един преглед, който да е база за изготвянето на следващия бюджет. Ако актуализацията ще бъде само част от кампанията за разчистването на наследството, то тя няма да постигне целта си, каза Първанов.
Той призова управляващите да дадат своя принос за спиране процеса на радикализация на етническите проблеми в страната.
"Това не е само анти-ДПС говорене. Има откровено антитурско, антиромско говорене, риторика, която насочва търсенето на вината в посока към другия, към различния.
Това не е европейска тенденция нито пък отговаря на българските традиции. Нужно е успокояване, градивност, а не изостряне на отношенията. Нужно е да се търси максимално съгласие за намирането и провеждането на антикризисна политика", убеден е президентът.
Първанов изрази удовлетворение, че за пореден път са проведени честни и демократични избори, за което е допринесла и високата активност на избирателите.
"Въпреки негативната кампания, нарушенията в изборния ден, изборите протекоха демократично.
Българските избиратели показаха зрялост и това е важно за образа на България пред света
Изборите опровергаха тезите за наличието на апатия", каза президентът и добави, че с действията си избирателите са доказали едно познато правило, че всички болести на демокрацията се лекуват с повече демокрация.
Той определи победата на ГЕРБ като внушителна и солидна. Това мнозинство е предпоставка за стабилност, каза държавният глава и припомни, че вече за трети пореден път управляващите изкарват пълен политически мандат.
Това говори за трайна тенденция на налагане на политическа стабилност, посочи Първанов. "Пожелавам им да изкарат успешен мандат и да отговорят на очакванията за промяна. Много е важно да се разчете знакът на избирателя", каза той.
По думите му резултатите подсказват, че избирателите искат ясен субект, който да поеме своите отговорности в условията на криза.
Коалиционният модел не е изживял своята актуалност и явно, че отново ще има коалиционно управление, убеден е държавният глава.
Първанов апелира за внасянето на Избирателен кодекс в първите дни на новия парламент.
Не е моя работа да коментирам кой и как ще поеме отговорността
Аз като партиен лидер съм го правил. При всеки загубен избор съм искал вот на доверие в партията.
Нямам намерение да се занимавам с вътрешните проблеми на БСП - тя е 100-годишна партия с традиции и механизми за решаването на такива проблеми, каза още президентът.
Нужно е да се активира идейния живот, да се активират структурите, отоншенията в лявото пространство. Това са реалните проблеми на левицата, заяви Първанов. Отсътвието на БСП от властта ще им помогне да намерят решение на този въпрос.
"Вероятно Татяна Дончева изхожда от това, че навремето я наложих за член на Висшето ръководство и че я наложих за водач на листата в Габрово, въпреки съпротивата на местните хора там. И както се казва – няма ненаказано добро", каза Първанов по повод вчерашните критики на Дончева, че Първанов ще определи новият лидер на партията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!