Спирането на проекта "Южен поток" е тежка и лоша новина, която ще има тежки последници в енергиен план и от гледна точка на националната сигурност на България. От шанса да бъдем енергиен център на Балканите, ние ще бъдем потребител, при това на монополиста Турция. Това заяви на брифинг в Народното събрание председателят на АБВ Георги Първанов.
С обявените намерения от Русия и Турция идеята за диверсификация на снабдяването с природен газ губи своята перспектива, категоричен бе той.
Първанов обяви, че губим 5000 нови работни места,
част от които бяха започнали да се отварят. Около 1 млрд. евро ще са загубите от неучастие в строително-монтажни дейности, изчисли той. "Спори се какво губим – дали 400 млн. евро или 600 млн. долара – този спор е самоцелен, но този, който иска да изчисли загубата, може да тръгне от онова, което ще загубим със сигурност – транзита към Турция и Гърция в момента", каза Първанов.
По думите му, в момента печелим по 160 – 200 млн. долара годишно от транзит към Турция и Гърция при пренасяне на до 17 млрд. куб. метра газ. Като се има предвид обемът на новия газопровод – 63 млрд. куб. метра, колкото трябваше да е и "Южен поток", може да се изчисли, че загубата ще е приблизително толкова, колкото обяви Путин, каза Първанов.
Той прогнозира и проблеми със снабдяването,
като изрази надежди да не ги усетим още тази зима. Не можем да очакваме и снижаване на цените, както се случи с Турция – 6%, дори напротив – можем да очакваме увеличение на цените, каза той.
"Причината е много ясна – от ключовата роля, която България можеше да има, ние ставаме периферия. Сега сме в ъгъла като краен потребител,
заставаме на опашката и чакаме каква цена ще ни определят Русия, Турция и други страни по трасето",
каза Първанов. Той посочи, че , че с удивление е чул от министъра на енергетиката, че ако получаваме газ от Турция или Гърция, това е диверсификация. "От шанса да бъдем енергиен център на Балканите, което имаше реален шанс да се случи – да бъдем основният разпределител на газ за региона, ние ще бъдем потребител, при това на монополиста Турция. Има нов монополист в енергийния сектор в региона", категоричен бе Първанов.
"Успоредно с мощните потоци природен газ, които ще потекат към Турция, беше потвърдено намерението Турция да изгради своите четири ядрена реактора с висока мощност с руско участие, тоест и в тази част на енергетиката Турция получава водещо място. Перспективата е не просто да купуваме природен газ, но и ток от Турция", прогнозира Първанов.
По думите му, стратегическият партньор на Русия става Турция. "България имаше такъв шанс, но след като промяната е факт не виждам перспектива", каза той.
Първанов критикува и позиция на ЕК,
като посочи, че на този етап тя е изразена на много ниско ниво от пресаташе, което говори за неглижиране. Все пак е ясно казано, че ЕК няма отговорност за проблемите, които ще имат с "Южен поток" страните-членки, което много напомня на фразата "спасението на давещите се е дело на самите давещи се".
"Уви, големият шлем вече е притежание на Ердоган с всички последици за нас", каза той и настоя, че за това са виновни шест поредни правителства. По думите му, въпросът не е да е се вторачим в темата за отговорността, защото сега имаме нужда от консолидация на българската позиция, за да можем да се "върнем в мача", да се върнем в ролята на фактор в енергийната дипломация, каза Първанов, но призна, че е песимист за възможността това да се случи.
Първанов критикува и вчерашното поведение на групата на ГЕРБ, която се въздържа от гласуване за включване в дневния ред на декларация по темата "Южен поток". "Премиерът поиска мандат и парламентът демонстрира пълно объркване, а
мнозинството в лицето на ГЕРБ и РБ показа една двойна игра",
каза Първанов. "Изразявам нашата категорична позиция на неприемане на подобни игри и интриги. АБВ спори и отстоява политики и компромиси и не може да прави дълго компромис с опитите да се изневери и забрави постигната договореност чрез коалиционното споразумение между двете партии и партньорското споразумение между нас и ГЕРБ", каза той.
Веднага след това Първанов побърза да уточни, че на този етап
АБВ са удовлетворени от първите стъпки на правителството в социалната сфера
и постигнатото от техния вицепремиер Ивайло Калфин, който е постигнал "малка победа" с увеличението на минималната работна заплата. "Сигурно беше по-лесно да стоим на последните банки, да бъдем отчетливи в декларациите си за социалност, но е по-важно, макар и с малки стъпки, да постигаме онова, което хората желаят от нас. Онова, което постигаме е по-малко от очакванията на хората и което искаме да дадем, но е повече от онова, което имаше предвид мнозинството и от модела на ГЕРБ от предишното управление. Това е пробив в модела на Дянков", обобщи Първанов, според когото АБВ изпълнява ролята си на социален коректив.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!