Реформата в българската армия няма алтернатива, тя трябва да продължи въпреки кризата, заяви президентът Георги Първанов на откриването на тържествения парад на българската армия на площад "Александър I" по случай Деня на храбростта и празника на българската армия.
Длъжни сме да мобилизираме ресурс, въпреки тежката икономическа криза, за да съхраним и развием въоръжените ни сили като основен гарант на военната ни сигурност и за да можем да изпълняваме поетите ангажименти към колективната сигурност, сигурността на Европа и света, каза президентът.
По думите му реформата има своя дълбок смисъл тогава, когато тя носи една по-силна мотивация, когато води към по-добър живот на офицерите и войниците, на семействата им.
Оставили сме, надявам се, завинаги далеч назад във времето представата за българския войник - "измокрен, гладен, уморен", и търсим нови модерни изисквания и критерии, които произтичат от членството ни в Алианса, каза Първанов.
Той отбеляза, че сегашната криза трябва да бъде солидарно поета от всички сектори, в това число и от отбраната, така че да няма рискове за неизпълнение на ангажиментите по колективната сигурност, да няма дефицит на национална сигурност.
Президентът открои необходимостта да продължи процесът на модернизация на Българската армия, който беше започнат още преди членството ни в НАТО и който продължи, "макар и на приливи и отливи", след това.
Той добави, че искрено се надява, че решението, взето в сряда от правителството, за актуализация на бюджета, в това число и с продължаване на основни проекти по модернизацията, е решение, което ще бъде подкрепено при актуализацията на бюджета и от парламента.
Един от големите уроци в историята на Българската армия е, че ние трябва да запазим въоръжените ни сили от политически противоборства, каза още държавният глава в словото си.
По думите му най-новата ни история - последните десетина години, учат, че тогава, когато е имало една висока обществена подкрепа, когато е имало политически консенсус или висока степен на политическо съгласие - това е време на възход, на утвърждаване, на развитие на Българската армия.
Това е един от заветите на предците ни, които трябва добре да помним и да реализираме в своята модерна военна политика, посочи президентът.
В словото си той определи 6 май като деня на нашето закономерно високо национално самочувствие, на нашето достойнство.
На него признателните българи си припомнят с почит за подвига на хилядите български генерали, офицери и войници, дали всичко от себе си, мнозина и живота си дори, за свободата и обединението на Отечеството.
На този ден изразяваме своята благодарност и към съвременните български генерали, офицери и войници, които със своя благороден труд с чест изпълняват конституционното си задължение по гарантиране на военната сигурност на страната, заяви държавният глава.
Тържествените чествания на празника започнаха тази сутрин пред паметника на Незнайния воин с празничен водосвет на бойните знамена и знамената-светини, воден от Негово преосвещенство Знеполският епископ Йоан.
Присъстваха председателят на парламента Цецка Цачева, президентът Георги Първанов, премиерът Бойко Борисов, министърът на отбраната Аню Ангелов, висши военни, лидери на партии, депутати.
В приветствието си епископ Йоан каза, че вече 130 г. отбелязваме Деня на храбростта. Той се помоли на Св. Георги да дарува на българската армия здраве, търпение и дългоденствие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!