Н яма в нашата парламентарна история Народно събрание, което толкова ниско да е свалило нивото – на реториката, на законодателството. Това обяснява защо в социологическите проучвания рейтингът му е 8 пункта – горе-долу като при Жан Виденов, когато хората влязоха в парламента.
Такава историческа равносметка направи лидерът на АБВ и президент (2002-2012 г.) Георги Първанов пред Би Ти Ви.
Първанов бе категоричен, че "парламентаризмът в този му вид е изчерпан".
Той за пореден път защити тезата си, че са необходими конституционни промени, които да направят България президентска република "по френски модел".
"Имаме един парламент, който е компрометиран по две линии. Имаме вариант на парламента, който не се събира година, не може да заработи, няма кворум или другия тип парламент - на ГЕРБ, който стои в зала и само подпечатва взетите от премиера решения т.е. имаме премиерска република", обясни още виждането си за парламентаризма у нас Първанов.
По думите му смяната на управленския модел би означавала да има баланс между президента и парламента, като обаче държавният глава има по-отчетлива роля.
"И в случая не става дума за еднолична и абсолютна власт, но за баланс между парламента и президента. В случая президентът ще е този, който има отчетливата роля, защото трябва да има отговорност и това е големият въпрос", обясни още той.
"Когато станат такива неща, каквито наблюдаваме сега, хората обикновено се обръщат към кмета и президента. Парламентът го няма, агенциите си прехвърлят отговорността", направи мост между политиката и трагедията в Мизия Първанов.
"Имаме, например, президент, който инициира референдум. Президентът е избран с повече гласове от мнозинството в парламента, но същото това мнозинство спира инициативата на президента", посочи още лидерът на АБВ.
В отговор на въпроса дали подобна централизация няма да укрепи позициите на задкулисието, той посочи, че при сегашния модел договорките са още по-добре скрити – в партийните централи.
Според Първанов силният президент "на нашите балкански ширини е работещата традиция".
Той коментира и дали има промяна в БСП след конгреса за смяна на лидера й.
"Важно е, че това не беше конгреса на промяната. Това е един конгрес, който в крайна сметка произведе двама председатели, от които единият е по председател и фактически статуквото се запазва. Единият ще е председател на партията, а другият – на коалицията", категоричен бе Първанов.
Той коментира, че всичко поискано от Сергей Станишев се е случило, а останалите на балотаж Драгомир Стойнев и Михаил Миков са били близки до лидера на ПЕС. В същото време обсъжданите идеи за промяна така и не са стигнали до конгреса.
Първанов разкритикува Станишев заради многократното споменаване на референдума за "Белене" по време на речта пред социалистите. Президентът напомни, че след положителния резултат от допитването, ръководството на БСП е тръгнало към "опасен за България вариант" с реактора на "Усетингхаус", който бил скъп, неизпробван и без гарантирано място за съхранение на отработеното гориво.
"Не поставяйте знак за равенство между този, който е подписал договора и БСП като цяло", подчерта Първанов. По думите му договорките стават на най-високо ниво.
Георги Първанов отрече той и семейството му да имат влогове в поставената под надзор Корпоративна търговска банка (КТБ). Лидерът на АБВ категорично се обяви за спазване на законовата процедура и изплащане само на гарантираните 100 хил. евро на клиентите на трезора.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!